Dziennikarze Outriders szykują film o końcu górnictwa węglowego. "Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią"

Świat zmienia klimat, klimat zmienia świat - wszyscy jesteśmy częścią tych zmian, ale by konstruktywnie działać, trzeba to najpierw dobrze zrozumieć. Dziennikarski kolektyw Outriders odsłania pierwszy element swojej nowej inicjatywy klimatycznej - film dokumentalny o przemianach górnictwa w Polsce i na świecie. Projektem pokieruje Karolina Baca-Pogorzelska.

Kiedy Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, mówi, że wszyscy górnicy są do zwolnienia, my tłumaczymy, co się stanie z 80 tys. ludzi pracującymi w Polsce w tej branży. Kiedy były minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że rekompensaty za drogi prąd nie są potrzebne, bo zarabiamy więcej, tłumaczymy, czemu energia elektryczna tyle kosztuje. Gdy minister Piotr Naimski mówi, że prąd jest drogi i będzie droższy, my podpowiemy, czy można oszczędzać. I dlaczego warto. Ale nie będziemy pokazywać końca górnictwa węgla kamiennego tylko w Polsce.

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? „Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji”

- Kilka krajów, kilka kontynentów. Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią, a wszystko po to, by pokazać zarówno te kraje, które już zakończyły eksploatację węgla, jak i te, które są w trakcie tego procesu czy dopiero będą się musiały z nim zmierzyć - mówi Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders, która koordynuje projekt. 

Outriders pracuje nad filmem o końcu górnictwa węglowego

Prace nad realizacją filmu już ruszyły, ale równolegle powstają inne elementy projektu klimatycznego Outriders. Co dwa tygodnie emitowany będzie około półgodzinny podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko - ale głównie - energetyczną i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat. Wraz z postępem prac nad filmem ukazywać się będą multimedialne materiały przygotowujące widza do jego obejrzenia. I poszerzające wybrane wątki w sposób interaktywny. Premiera dokumentu została zaplanowana na jesień tego roku.

- To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które realizujemy i pierwszy raz, gdy Outriders opowiada o świecie, ale też mocno o Polsce - mówi Jakub Górnicki, prezes Outriders. Będzie tu miejsce zarówno na historię jak i kulturę, ale i górniczą turystykę. Szczegóły jednak zdradzane będą krok po kroku.

Nie zabraknie również, jak to w duchu Outriders, tematyki światowej, bo przecież z globalnym ociepleniem mierzą się wszyscy, choć niekoniecznie jeszcze sobie to uświadomili. Za tę część tematów odpowiadać będą Lola García-Ajofrín i Tadeusz Michrowski. Ich materiały będą się ukazywały wymiennie w co drugi czwartek - na zmianę z audycją. 

W latach ubiegłych Outriders zajmowało się tematyką klimatyczną, przygotowując takie reportaże jak "W cieniu pożarów" z Brazylii, "Odpowiedź na wylesianie" z Meksyku, "Śmieci bogatych na wysypiskach biednych" z Turcji czy "Deep Breath" poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w kilkunastu państwach świata.

Zespół nie wyklucza, że za kilka tygodni przygotuje również coś specjalnego, cyklicznego, dla czytelników copiątkowego magazynu Brief subskrybowanego przez ok. 35 tys. czytelników.

Cała nowa sekcja - Outriders Power ruszy sukcesywnie w najbliższych tygodniach.

- Nasze materiały są przygotowywane z dbałością o wszystkie detale, niemniej jednak teraz wyzwanie jest jeszcze większe. Mieszamy style, formy, języki, by nasz przekaz dotyczący poruszania się, nawigowania po kryzysie klimatycznym dotarł do jak najszerszego grona odbiorców w kraju i za granicą - mówi Baca-Pogorzelska.

Więcej o: