Farmy wiatrowe na Ba速yku. Jest zielone 鈍iat這 UOKiK dla PGE i Orlenu

UOKiK zezwoli PGE i Orlenowi na umowy partnerskie, kt鏎e sp馧ki chc zawrze w zwi您ku z planowan budow farm wiatrowych na Ba速yku. Umowy zostan podpisane z zagranicznymi sp馧kami dzia豉j帷ymi w sektorze energii wiatrowej.

W zeszłym roku przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych informowali, że pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku powstanie w 2024 roku. Polska administracja wykonała w piątek ważny krok w stronę realizacji tego celu. 

UOKiK wydał zgodę na powstanie przedsiębiorstw, które zbudują farmy wiatrowe na Bałtyku

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące budowy farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pierwsza dotyczy Polskiej Grupy Energetycznej, druga PKN Orlen.

Wykorzystanie polskiego obszaru morskiego do produkcji energii jest niezwykle istotne z punktu widzenia interesów polskich konsumentów i przedsiębiorców, a także ochrony środowiska. Wydałem dwie zgody na tego typu inwestycje z udziałem spółek skarbu państwa. Naszym zadaniem było zbadanie czy planowane transakcje mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przeprowadzone postępowania wykluczyły taką możliwość

- mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

PKN Orlen i PGE zawiązują partnerstwo w celu budowy farm wiatrowych

"Pierwsza koncentracja dotyczy utworzenia joint venture przez Polska Grupę Energetyczną (PGE) oraz Ørsted Wind Power. Druga ze spółek jest częścią grupy kapitałowej kontrolowanej przez duński skarb państwa. Zajmuje się produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Wspólni przedsiębiorcy zostaną utworzeni w oparciu o istniejące już spółki, kontrolowane przez PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica - 2 i Elektrownia Wiatrowa Baltica - 3. Obecnie ich działalność skupia się przede wszystkim na przygotowaniach do budowy dwóch morskich elektrowni wiatrowych położonych w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. W przyszłości spółki wybudują i będą użytkować te farmy" - wyjaśnia umowę UOKiK.

"Druga koncentracja to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PKN Orlen oraz NP Baltic Wind. Partner polskiego koncernu należy do grupy kapitałowej Northland z siedzibą w Kandzie, która rozwija, buduje i eksploatuje źródła energii elektrycznej z wykorzystaniem czystych i zielonych technologii. Wspólny przedsiębiorca zostanie utworzony na bazie spółki Baltic Power, która obecnie jest samodzielnie kontrolowana przez PKN Orlen. Aktualnie prowadzi ona przygotowania do budowy morskiej farmy wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. W przyszłości będzie wytwarzała i wprowadzała do obrotu oraz energię elektryczna uzyskaną na tej farmie" - informuje UOKiK.

Wi璚ej o: