"Kryzys klimatyczny? No i ch*j!" - aktywiści Greenpeace wywiesili transparent w kopalni Turów

Aktywiści Greenpeace weszli na teren kopalni odkrywkowej Turów w Bogatyni. Na jednej z koparek, która służy do powiększania terenu odkrywki, rozwiesili transparent z hasłem "Kryzys klimatyczny? No i ch*j!". W ten sposób chcą zwrócić uwagę na pogłębiające się problemy klimatyczne i konieczność odejścia przez Polskę od węgla do 2030 roku.
Zobacz wideo Maciejewska: Nasz program zakładał odejście od węgla do 2035. Wszyscy pukali się w głowę

Hasło aktywistów Greenpeace nawiązuje do akcji Instytutu Sztuki i Rozwoju, który tuż przed szczytem klimatycznym w Katowicach w 2018 roku zwrócił uwagę, że "jedyną wcieloną w życie w Polsce strategią przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu jest strategia 'No i ch*j'". Greenpeace swoją nową inicjatywą przypomina, że mimo upływu czasu "jest to obowiązująca strategia realizowana przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina".

"PGE dużo mówi o ekologii, ale wciąż planuje kolejne inwestycje węglowe"

- Kryzys klimatyczny pogłębia się, a działanie PGE sprowadza się do wzruszania ramionami i mówienia "no i ch*j". To skandal, że największa spółka energetyczna w kraju nie ma planu prawdziwej transformacji, który obejmowałby odejście od węgla. PGE dużo mówi o ekologii, ale wciąż planuje kolejne inwestycje węglowe, w tym przedłużenie działania elektrowni i kopalni węgla brunatnego Turów nawet do 2044 roku - mówi koordynatorka zespołu klimat i energia w Greenpeace Joanna Flisowska.

Greenpeace zauważa, że brak planu odejścia od węgla z regionu turoszowskiego i bełchatowskiego może mieć swoje konsekwencje finansowe - utrzymanie tych kopalni grozi utratą środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Kopalnia Turów jest też osią sporu między Polską, a Czechami i Niemcami. Ostatnio głośno było o sprawie burmistrza Żytawy, który złożył do KE skargę na działalność kopalni w związku z niszczeniem budynków mieszkalnych. Rząd Czech za działalność Turowa pozwał Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Kopalnia odkrywkowa TurówCzechy złożą pozew przeciw Polsce. Chodzi o rozbudowę kopalni Turów

- Transformacja sektora energetycznego i zaplanowanie odejścia od węgla jest jednym z największych wyzwań obecnej władzy. Zadanie to powierzono Jackowi Sasinowi, który znany jest z przedsięwzięć zakończonych spektakularnymi porażkami. Czas, jaki mamy, by uniknąć katastrofy klimatycznej, ucieka, a ogromne fundusze na transformację sektora mogą zostać zmarnowane. W tym czasie minister aktywów państwowych, podobnie jak PGE woli zasłaniać oczy rękoma i udawać, że wszystko jest w porządku - dodaje Joanna Flisowska.

Koncern PGE jest trzecim emitentem gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej i pierwszym w Polsce. Działacze domagają się, by Polska odeszła od węgla do 2030 roku i sprzeciwiają się planom przedłużenia koncesji kopalni Turów na wydobycie węgla do 2044 roku.

Islandia. 50 tys. wstrząsów w trzy tygodnie. To może zakończyć się wielkim wybuchem wulkanuIslandia. 50 tys. wstrząsów w trzy tygodnie. Trzęsienia mogą zakończyć się wybuchem

Więcej o: