Naukowcy MIT: Oceany zamiast pochłaniać, zaczną emitować freony niszczące warstwę ozonową

Naukowcy z MIT odkryli, że oceany, które do tej pory pomagały w redukcji freonu magazynując jego nadmiar, zaczną w przyszłości oddawać go z powrotem do atmosfery. Zmiany te zostaną dodatkowo przyspieszone przez globalne ocieplenie.
Zobacz wideo Dziura ozonowa ciągle się powiększa. Kto za to odpowiada? Skąpstwo i chińskie firmy budowlane

Ocean chroni naszą planetę przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, przyjmując nadmiar gazów z atmosfery. Do tej pory uważano, że poziom CFC czyli freonów obecnych w wodzie, nie ma wpływu na ich stężenie w atmosferze. Teraz naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że co najmniej jeden z nich, a konkretnie CFC-11, wpływ ten jednak wykazuje. Jak na razie ocean cały czas jeszcze wchłania gazy, jednak niedługo zacznie się to zmieniać. W badaniu "Proceedings of the National Academy of Sciences" naukowcy podają, że "do roku 2075 oceany będą emitować więcej CFC-11 z powrotem do atmosfery, niż przyjmować", natomiast do 2130 roku ilości wydzielanych substancji będzie już na tyle duża, że stanie się możliwa do wykrycia zgodnie z obecnymi standardami monitorowania.

Zdjęcie ilustracyjne Bill Gates wspiera badania nad "przyciemnieniem słońca"

Naukowcy MIT: Nie można dłużej ignorować roli oceanów w emisji gazów

CFC-11 to chlorofluorowęglowodór, który do 2010 roku był powszechnie stosowany przy produkcji chłodziarek czy pianek izolacyjnych. Jedenaście lat temu substancja ta została wycofana z użycia na całym świecie na mocy Protokołu montrealskiego - międzynarodowego porozumienia z roku 1987 dotyczącego przeciwdziałania powstawaniu dziury ozonowej. Od tego czasu stężenie CFC-11 w atmosferze stale spada, szacuje się jednak, że ocean pochłonął od 5 do 10 proc. wszystkich gazów.

 

Okazuje się jednak, że temperatura oceanu ma znaczenie w kwestii ilości przyjmowanych przez niego gazów. "Ogólnie rzecz biorąc chłodniejszy ocean wchłonie więcej CFC" - tłumaczył Peidong Wang, współautor badania. W związku z ociepleniem klimatu, oceany są w stanie przyjąć mniejsze ilości gazu, a także szybciej się ich pozbywają. Naukowcy szacują więc, że oddawanie gazów przez oceany z powrotem do atmosfery zostanie przyspieszone o około 10 lat.

"Przez pewien czas emisje generowane przez ludzi były tak duże, że to, co trafiało do oceanu, uznawano za nieistotne. Teraz, gdy próbujemy pozbyć się tych emisji, okazuje się, że nie możemy już całkowicie ignorować tego, co robi ocean" - powiedziała Susan Solomon, współautorka badania.

Życie na Ziemi zakończy się za miliard lat. Zabraknie tlenu Życie na Ziemi w większości zakończy się za miliard lat. Zabraknie tlenu

Więcej o: