Krowy karmione wodorostami wydzielają 82 proc. mniej metanu. Ale problemu to nie rozwiązuje
Najnowsze badania oparte jest już na wcześniejszych publikacjach, które także wykazały, że dieta wodorostowa zmniejsza emisję gazów cieplarnianych przez bydło. Nowe badania wykazały jednak, że efekt ten z czasem i tak się nie zmniejsza.
Krowy jedzące wodorosty produkują 82 proc. mniej gazów cieplarnianych
Konkretnie chodzi o metan, wynika z badania zespołu, któremu przewodził Ermias Kebreab, dyrektor World Food Center oraz badacz agrokultury na University of California w Davis, informuje "The Guardian".
Krowy wytwarzają metan poprzez mikroorganizmy w ich żołądkach. Dzieje się to podczas trawienia włóknistych pokarmów, cały proces przypomina nieco fermentację. Metan jest ponad 30 razy skuteczniejszy w zatrzymywaniu ciepła niż dwutlenek węgla, mimo że w atmosferze utrzymuje się krócej od CO2.
Krowy karmiono wodorostami z gatunku Asparagopsis taxiformis. Dieta nie wpłynęła na smak ich mleka. Naukowcy uważają, że kolejnym wyzwaniem jest pozyskanie zapasów tej rośliny, która dryfuje na falach i której zasoby nie są wystarczające. Naukowcy chcą też zbadać, czy na ograniczenie emisji metanu wpłynie także suplementacja wodorostami.
Problem się zmniejszy, ale nie zniknie
Dieta wodorostowa w długiej perspektywie może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, ale nie zlikwiduje problemu. Hodowla zwierząt odpowiada za ok. 18 proc. antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. Tzw. krowie beknięcia to jednak tylko kilka procent całościowej emisji człowieka i ok. 25 proc. emisji związanej z hodowlą, wyjaśnia portal naukaoklimacie.pl. Pozostałe emisje związane są m.in. z produkcją paszy dla zwierząt i wycinką w tym celu lasów pod pola uprawne.
Jednocześnie hodowla zwierząt to aż 35-40 proc. całkowitej antropogenicznej emisji metanu. Karmienie bydła wodorostami jest więc dobrym pomysłem, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, ale takie działania mogą nie wystarczyć, by zminimalizować skutki katastrofy klimatycznej. Jednak jak zauważa naukaoklimacie.pl całkowita rezygnacja ze spożywania mięsa nie zmniejszyłaby całkowitej emisji gazów o wspomniane 18 proc. bo wciąż potrzebowalibyśmy ziemi i nawozów, by wyhodować odpowiednią do wyżywienia ludzkości ilość roślin.
-
Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Może nie przetrwać najbliższych miesięcy
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
"Lagun" przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują już charytatywne gadżety
- Filipiny. Przejęto 200 ton olbrzymich muszli małży. Wartość nieleganych zbiorów: 25 mln dolarów
- Jest zestawienie wyników finansowych TVP. 10 mln zł z zysku ma pójść na nagrody
- NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu
- Kuczmierowski: do Polski w poniedziałek trafi ok. 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer
- Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym są niezidentyfikowane obiekty latające?