Rząd znów rozdaje pieniądze. Od poniedziałku można składać wnioski o środki z programu "Moja woda"

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się nabory wniosków do drugiej odsłony programu "Moja woda". W ramach programu gospodarstwa domowe mogą uzyskać 80 procent dofinansowania - maksymalnie 5000 złotych na sfinansowanie budowy przydomowej mikroinstalacji wodnej zagospodarowującej deszczówkę i wody roztopowe.

Popularna nazwa programu to "Oczko wodne plus".  Tegoroczny budżet programu to także 100 milionów złotych.

Minister: Dzięki inwestycjom sieci wodociągowe i kanalizacyjne nie są przeciążone

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka mówił, że program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku z dofinansowania przydomowej retencji skorzystało prawie 25 tysięcy polskich rodzin. Jak mówił minister, poza skutkami dla środowiska - efekty programu są widoczne także w budżecie rodzin i gmin.

"Pozwala nam to osiągnąć na poziomie rodziny bardzo konkretne oszczędności w rachunkach za wodę, ale ten łańcuch oszczędności przekłada się również na gminę, dlatego, że w momencie kiedy mamy, na przykład, roztopowe deszcze, sieci wodociągowe i kanalizacyjne nie są przeciążane. Woda deszczowa, roztopowa, która trafia na gospodarstwo domowe, jest tutaj retencjonowana, magazynowana i tutaj wykorzystywana" - mówił minister Michał Kurtyka.

Zobacz wideo Dominika Lasota (MSK): Pomimo pandemii kryzys klimatyczny się nie zatrzymał

Biebrzańskie bagno. Działają jak gąbka i oczyszczalnia. Śmierć mokradeł pogłębia zmiany klimatu

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski mówił, że wsparciem będą obejmowane wszystkie inwestycje rozpoczęte od czerwca 2020 roku, a zasady programu są bardzo podobne do ubiegłorocznych.

"Oczekujemy, i to jest nowość w stosunku do poprzedniej wersji, że minimalna wielkość zbiornika na wodę nie będzie mniejsza niż dwa metry sześcienne. To pozwoli nam w skali kraju maksymalizować użyteczność i uzysk ekologiczny. Ponadto oczekujemy, że projekty, które będą wspierane przez Narodowy Fundusz poprzez Wojewódzkie Fundusze, będą funkcjonowały przez trzy lata, więc będzie zapewniony okres trwałości trzyletni dla każdej z tych inwestycji” - mówił Artur Lorkowski.

"Moja woda" wpływa na poprawę rentencjonowania wody

Dzięki inwestycjom wykonanym w ramach pierwszej odsłony programu "Moja woda" zdolność retencjonowania wody w Polsce została zwiększona o milion metrów sześciennych. Program jest inicjatywą Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jego celem jest łagodzenie skutków suszy w Polsce.

Szczegółowe informacje dotyczące drugiej edycji programu są już dostępne na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. W poniedziałek zostanie uruchomiona możliwość składania elektronicznych wniosków.

Mikroplastik Naukowcy znaleźli mikroplastik nawet w embrionach. "Był wszędzie"

Więcej o: