Niezwykłe odkrycie na Grenlandii. Potwierdza, że region jest bardzo podatny na globalne ocieplenie
W ramach jednego z badań w północno-zachodniej Grenlandii, naukowcy wydobyli z głębokości 1,5 kilometra lodowy rdzeń. W jego dolnej części znajdowały się pozostałości po roślinności. Odkrycie to wskazuje, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego miliona lat doszło do roztopu, na skutek którego pokrywa lodowa była tak nikła, że na powierzchni pojawiły się rośliny lub nawet las.
Zaskakujące odkrycie po latach. W próbkach gruntu z Grenlandii znaleziono resztki po roślinach
Wyniki badania wskazują, że pokrywa lodowa Grenlandii jest znacznie bardziej podatna na zmiany klimatu, niż dotychczas sądzono. Podobną analizę przeprowadzono w 1966 roku, kiedy z terenu nieistniejącej już bazy wojskowej Camp Century wydobyto 1368-metrowy rdzeń. Początkowo na obszarze tym planowano umieścić setki głowic jądrowych. Zrezygnowano z tego planu, gdy okazało się, że wydrążone w lodzie tunele są zbyt niestabilne.
Pracownicy stacji badawczej postanowili zachować fragmenty osadów z rdzenia, w tym także z gruntu znajdującego się cztery metry pod lodową pokrywą. Przechowywali je w pudełkach po ciastkach i w kolejnych latach przenosili z miejsca na miejsce - przypomina portal Spiders Web.
W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego ponownie zainteresowali się próbkami, podczas sortowania zawartości lodówki przed przenosinami do nowej chłodni. Przypadkowo zauważono, że oprócz gruntu, wewnątrz pudełek znajdują się również pozostałości po gałęziach i liściach. W osadach ponadto odkryto rzadkie izotopy glinu i berylu.
Niepokojące wnioski. Pokrywa lodowa na Grenlandii podatna na zmiany klimatu
Płynące z badania wnioski sugerują, że w miejscu, z którego pobrano rdzeń, kilkaset tysięcy lat temu w ogóle nie było lodu. Do wytworzenia glinu i berylu miało z kolei dojść na skutek uderzenia promieni kosmicznych w powierzchnię gruntu. Na nich następnie miały wyrosnąć rośliny, które wchłonęły te pierwiastki - informuje portal Science Daily.
Jeśli faktycznie pokrywa lodowa Grenlandii jest tak podatna na zmiany klimatu, może się okazać, że jej topnienie będzie następować coraz szybciej. Biorąc pod uwagę fakt, że stopnienie całej pokrywy może skutkować wzrostem poziomu mórz i oceanów o 7 metrów, jest to rzecz alarmująca.
-
Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Poważne problemy lądownika InSight na Marsie. Może nie przetrwać najbliższych miesięcy
-
"Lagun" przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują już charytatywne gadżety
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
- Jest zestawienie wyników finansowych TVP. 10 mln zł z zysku ma pójść na nagrody
- NASA stawia na SpaceX. Elon Musk przygotuje załogowy statek, który wyląduje na Księżycu
- Kuczmierowski: do Polski w poniedziałek trafi ok. 870 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer
- Amerykanie potwierdzili kolejny film o UFO. Czym są niezidentyfikowane obiekty latające?
- Pogrzeb księcia Filipa będzie skromny. Ile kosztowały najdroższe pogrzeby w historii?