Polskie Sieci Elektroenergetyczne, państwowa spółka odpowiedzialna za infrastrukturę służącą do przesyłania energii elektrycznej, poinformowały o rekordzie. W poniedziałek - drugiego dnia wiosny - ilość energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne po raz pierwszy w historii przekroczyła 2 GW.
Według szacunków PSE o godz. 11.00 PV pracowały z mocą 2 448 MW, a produkcja w godz. 11-12 wyniosła 2248,4 MWh
- czytamy w komunikacie PSE. "Energia elektryczna wytworzona w instalacjach z energii słonecznej osiągnęła historyczną wartość" - napisał z kolei Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.
Moc wszystkich paneli słonecznych zainstalowanych w Polsce wynosi 4115,2 MW. Poniedziałkowy rekord oznacza wykorzystanie ponad 50 proc. potencjału. Ok. 3 MW z tego to instalacje indywidualne lub biznesowe, a 1 MW stanowią farmy słoneczne.
Panele słoneczne stanowią ok. 25 proc. Odnawialnych Źródła Energii w Polsce. W największym stopniu OZE generowane jest z wiatru (51 proc.), woda daje 8 proc. energii, biomasa 7 proc., a biogaz 2 proc. - wynika z danych Agencji Rynku Energii.
Jak wynika z wyliczeń portalu Wysokie Napięcie, rok 2020 był rokiem wzrostu szczególnie dla fotowoltaiki. Elektrownie słoneczne dostarczyły do systemu aż o 176 proc. więcej energii, niż w roku 2019 (2 TWh). Wzrost znaczenia paneli słonecznej może być jeszcze większy, bo Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE, poinformował w lutym, że w Polsce może ruszyć kolejna edycja programu "Mój Prąd". W jego ramach jeszcze w pierwszej połowie roku może zostać uruchomiony nabór wniosków o dopłaty. W ramach projektu można uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. W ubiegłych latach na finansowanie fotowoltaiki wydano 1,1 mld zł.
W ramach programu "Mój Prąd" można sfinansować do 50 proc. kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Moc instalacji musi wynosić od 2 do 10 kW.