Wszystkie gatunki słoni na świecie od dziś oficjalnie zagrożone wyginięciem

Ekolodzy biją na alarm - od czwartku 25 marca wszystkie gatunki słoni są już oficjalnie zagrożone wyginięciem. Słoń indyjski, słoń afrykański sawannowy oraz słoń afrykański leśny - to zwierzęta, których populacja gwałtownie się zmniejsza. Tak wynika z zaktualizowanej Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem.

Wszystkiemu winne jest kłusownictwo. Ekolodzy zaapelowali już po raz kolejny o natychmiastowe przerwanie polowań na wszystkie gatunki słoni. Z badań Czerwonej Księgi wynika, że jesteśmy blisko doprowadzenia do tego, że ssaki te całkowicie wyginą w swoim naturalnym środowisku.

Zobacz wideo Handel dzikimi zwierzętami na czarnym rynku to dziesiątki milionów dolarów. To więcej niż handel bronią

Słoń afrykański leśny krytycznie zagrożony wyginięciem 

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaktualizowała Czerwoną Księgę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), informującą o gatunkach zagrożonych. Grupa Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG) z powodu kłusownictwa zadecydowała o zmianie statusu zagrożenia słoni afrykańskich leśnych. Zwierzęta te zostały przesunięte z kategorii "zagrożony" na "krytycznie zagrożony".

- Musimy pilnie zakończyć kłusownictwo i zapewnić odpowiednie rozmiary naturalnego środowiska zarówno słoniom leśnym, jak i zamieszkującym sawanny - mówi dyrektor generalny Unii, Bruno Oberle. 

Rocznie ginie nawet 20 000 słoni 

Z każdym dniem zmniejsza się populacja słoni. Wedle szacunków WWF, każdego dnia ginie 55 tych zwierząt. Na przestrzeni ostatnich 93 lat liczba słoni afrykańskich leśnych spadła o ponad 80 proc., zaś słoni afrykańskich sawannowych o co najmniej 60proc. 

- Rocznie ginie nawet 20 000 słoni, co daje liczbę 55 dziennie. Okazuje się, że utrata tych wspaniałych, majestatycznych olbrzymów będzie zapewne kwestią czasu - podało WWF. Słoń afrykański po raz pierwszy pojawił się na liście gatunków zagrożonych w 1986 r. Przez większość czasu był klasyfikowany jako jeden gatunek i oznaczony jako "narażony na wyginięcie". Słoń indyjski od 1986 r. ma status "zagrożonego wyginięciem".

Ochrona słoni afrykańskich stanowiła ważną część działań WWF od początku powstania organizacji. Teraz po raz pierwszy oba gatunki zostały sklasyfikowane osobno w Czerwonej Księdze IUCN. Ich nowy status jest pilnym wezwaniem do podjęcia natychmiastowych działań i odpowiedzi na główne zagrożenia dla tych zwierząt. Zróbmy to w trosce o przetrwanie słoni afrykańskich, aby zachować je dla nas i przyszłych pokoleń

- mówi dr Margaret Kinnaird z WWF. 

Więcej o: