Najgorszy scenariusz? 6-metrowa fala toksycznej wody. Ewakuacja na Florydzie

Nawet 6-metrowa fala toksycznej wody może zalać tereny hrabstwa Manatee na Florydzie. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców. Zagrożony przerwaniem jest wał zbiornika, w którym zalegają odpady po przetwarzaniu fosforanów (wykorzystywanych do nawożenia).
Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych

Gubernator Ron DeSantis zarządził ewakuację okolic zbiornika Piney Point w hrabstwie Manatee przy zachodnim wybrzeżu półwyspu. Jak poinformował, zbiornik przy dawnej fabryce fosforanów - gdzie z powodu naruszenia wałów doszło do zmieszania z wodą morską - grozi wylaniem. 

W zbiornikach składowane są odpady z produkcji fosforanów, dlatego zawartość jest toksyczna. Ponadto sama ilość wody grozi poważną powodzią w przypadku całkowitego przerwania wałów. Według "Miami Herald" najgorszy scenariusz to 6-metrowa fala powodziowa toksycznej wody. Co więcej, katastrofalna powódź mogłaby naruszyć radioaktywne pokłady fosfogipsu, odpadu z przetwarzania fosforanów. Gubernator podkreślił, że woda wyciekająca obecnie ze zbiorników nie jest radioaktywna. 

Służby prowadzą kontrolowane zrzuty wody, by zmniejszyć zagrożenie. W tej chwili władze mają pozostawać optymistyczne co do tego, że nie dojdzie do najgorszego scenariusza. 

Stanowy departament ochrony środowiska zapowiedział, że to "ostatni rozdział" w historii problematycznej fabryki i zbiorników i miejsce zostanie zamknięte na dobre. Sama fabryka nie działała od 2001 roku, ale przechowywane tam odpady pozostały problemem z punktu widzenia ochrony środowiska.   

Więcej o: