Czarny bocian Florentino już przyleciał do Polski. Czeka w gnieździe na swoją partnerkę

Czarny bocian Florentino wrócił już do Polski. Z niecierpliwością czeka na swoją partnerkę w gnieździe, które znajduje się terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Florentino nadal czeka na samicę - Ferminę. Za nietypowymi imionami bocianów stoją internauci, którzy samodzielnie wybrali imiona bocianiej parze. Nawiązują one do bohaterów książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Lasy Państwowe nadają prosto z gniazda. Umożliwiającą podglądanie życia bociana

Pierwszy bociany pojawiały się w Polsce już na początku marca. Florentino przyleciał do Polski 3 kwietnia, a co za tym idzie, rozpoczął się kolejny sezon bocianiego serialu - Bociany Czarne Online.  To projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi prowadzony we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim - Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska. Projekt podzielony jest na dwa etapy, które umożliwiają obserwowanie czarnych bocianów od przylotu dorosłej bocianiej pary do wylotu młodych, ale też obserwacji ich dalszych losów przy pomocy nadajników GPS.

 

Ponad sto lat temu populacja czarnego bociana w Polsce była niewielka. W 1966 r. liczebność całkowitą szacowano na niemal 500 – 530 par lęgowych.

Obecnie 90 procent populacji czarnych bocianów zasiedla niziny i obszary wyżynne, a 10 procent Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie, a w kraju gniazduje blisko 25 procent jego populacji w granicach Unii Europejskiej. Dzięki staraniom i wysiłkom leśników, naukowców, a także miłośników przyrody, przygotowano bocianom odpowiednie warunki do życia, a ich liczebność znacznie się poprawiła. Nie było to proste, ponieważ bociany czarne prowadzą skryty tryb życia.

Więcej o: