Jak produkować mniej śmieci? Warto zacząć od zmiany produktów codziennego użytku na ich ekologiczne odpowiedniki.

Problem zaśmiecania planety jest nam wszystkim znany nie od dziś. Pomimo podejmowanym często przez ludzi podstawowym krokom, takim jak segregowanie śmieci, wybieranie się na zakupy z torbami wielorazowego użytku, wciąż generujemy duże ilości odpadów. Zalegają one nie tylko na wysypiskach śmieci, ale także w lasach, zbiornikach wodnych, na plażach i trawnikach.

Składowane śmieci emitują szkodliwe gazy i pyły, które zatruwają powietrze, negatywnie wpływają na glebę, roślinność i wody powierzchniowe, a więc na środowisko, w którym żyjemy!

Rozwiązaniem, które pomoże uratować planetę od jej nadmiernego zaśmiecania jest podejmowanie odpowiednich kroków w naszych domach.

Torbacze na ratunek planecie 

Torbacze to sklep z ekologicznymi produktami codziennego użytku, dzięki którym możemy zacząć swoją przygodę z zero waste.  
Jest to pierwsza firma, która na polskim rynku sprzedawała wielorazowe worki na warzywa i owoce, produkty sypkie, a także bardziej ekologiczne wersje przedmiotów codziennego użytku: w pełni kompostowalne szczotki do mycia naczyń, stalowe słomki do napojów, wielorazowe waciki kosmetyczne itp. Większość sprzedawanych produktów powstaje w Polsce, w małych, rodzinnych firmach. Wszystkie zamówienia pakowane są bez użycia plastiku.

Założyciele sklepu, poprzez profile w mediach społecznościowych edukują także swoich klientów, przedstawiając m.in. sposoby na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, ale też ciekawostki o świecie przyrody, a także promując inne proekologiczne inicjatywy.

Jak to wszystko się zaczęło?

Wszystko zaczęło się, gdy przeprowadziliśmy się do domu. Wcześniej, gdy mieszkaliśmy w bloku, wyrzucaliśmy śmieci do osiedlowych kontenerów i dzięki temu nie dostrzegaliśmy, ile ich tak naprawdę produkujemy. Moment otrzeźwienia nadszedł, gdy któregoś mroźnego dnia, wystawiliśmy dziesięć worków śmieci, które zebraliśmy w ciągu miesiąca. Jak to możliwe? Przecież chodzimy na zakupy z niebieskimi torbami z IKEA, nie kupujemy przetworzonego jedzenia, butelkowanej wody mineralnej czy napojów gazowanych! Skąd się wzięło u nas tyle śmieci? Odpowiedź jest prosta: przynieśliśmy je do domu. Wracając z zakupami, odbierając paczki od kuriera. Dziesiątki rzeczy zapakowanych w plastik, styropian, folię bąbelkową, karton i jeszcze dla pewności owiniętych czarnym streczem. I wtedy narodziła się idea Torbaczy – narzędzi, które pozwolą nam [i wszystkim innym] śmiecić mniej. Bo każdy z nas jest ekologiem, tylko nie każdy ma na to czas.

- mówi założycielka Torbaczy. 

Firma powstała po to, by pomóc innym uporać się z tym problemem - i od ponad trzech lat do grona Torbaczy dołączyło kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin, które już podjęły działania mające na celu ochronę środowiska! 

Misja Torbaczy

Mniej śmieci! Przeciętny Polak zużywa średnio 500 toreb foliowych rocznie. Dzięki dostępnym w sklepie workom ilość ta może być zredukowana praktycznie do zera. 

Większa świadomość!  Zarówno w kwestiach ekologii, ale także ogólnej wiedzy o przyrodzie i środowisku.

<<Reklama>> Te ebooki pomogą Ci być zero waste, sprawdź>>