Młode foki pojawiły się na polskim wybrzeżu. Co zrobić, jak je zobaczymy? Nie zawsze trzeba pomagać

Na polskim wybrzeżu Bałtyku pojawiły się już młode foki. WWF Polska informuje, że wolontariusze organizacji interweniowali w sprawie nowo narodzonych fok 12 razy. Jedna z fok jest wyjątkowa, ponieważ należy do gatunku foki obrączkowanej, najmniejszej spośród Bałtyckich fok.

Wiosną na przełomie marca i kwietnia na brzegu Bałtyku zaczynają pojawiać się młode foki. Jest to wyjątkowo intensywny czas dla wolontariuszy WWF Polska, którzy pomagają małym ssakom, które oddaliły się od matek.

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Na wybrzeżu Bałtyku pojawiły się młode foki. Kiedy należy im pomóc?

"Pierwsze 2-3 tygodnie mała foka spędza u boku matki. Nie zawsze jednak okres niemowlęctwa kończy się tak, jak zaplanowała natura"- informuje organizacja WWF Polska. Sztormy, płoszenie zwierząt przez ludzi czy pojawienie się drapieżników mogą spowodować oddzielenie się młodych od matki, a kiedy do tego dojdzie za wcześnie, foki mogą nie poradzić sobie z przetrwaniem. "Szczeniak nieprzygotowany do samodzielnego życia potrzebuje pomocy człowieka" - podkreśla WWF Polska.

Lodowiec Brunt Jedna trzecia lodu szelfowego Antarktydy może się zapaść się do morza

Wolontariusze pomagają ssakom, oceniając ich stan zdrowia, a następnie konsultują się z opiekunami zwierząt ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, wówczas podejmują decyzję, czy zwierzę poradzi sobie na wolności. W ubiegłym roku wolontariusze pomogli aż 70 młodym fokom. W tym roku dotychczas interweniowali w sprawie młodych fok 12 razy, jedna z nich należała do gatunku foki obrączkowanej, najmniejszej z bałtyckich fok. Ostatni raz młode tego gatunku było widziane kilka lat temu w 2013 roku. 

Bałtyk, plaża Jelitkowo Poziom Bałtyku rośnie. "To jest taka skala, że nam się nie uda przed nią uciec"

Co robić, kiedy spotkamy młodą fokę na wybrzeżu - wskazówki WWF Polska

  • Zachowaj dystans - pamiętaj, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie, będzie uciekać, albo się bronić. Trzydzieści metrów, to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę.
  • Zadzwoń - zgłoś to Błękitnemu Patrolowi WWF, (tel. 795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940).
  • Poproś innych o zachowanie dystansu.
  • Trzymaj zwierzęta na smyczy - czworonożny towarzysz to z pewnością świetny kompan spacerów, jednak zwierzęta mieszkające na plaży mogą się go bać! Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich środowisku.
Więcej o: