Jest wstępne porozumienie ws. pakietu klimatycznego. Von der Leyen o "wielkiej radości"

Jest wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższej dekadzie z 40 do 55 procent. Teraz uzgodnienia, by zaczęły obowiązywać, muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie i europosłowie na sesji plenarnej.

W uzgodnieniu jest również mowa o roku 2050 jako próbie osiągnięcia przez Unię celu neutralności klimatycznej.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tymczasowego porozumienia osiągniętego dzisiaj. Europejskie prawo klimatyczne wyznacza ramy dla prawodawstwa Unii na nadchodzących 30 lat - skomentował Joao Pedro Matos Fernandes, minister do spraw środowiska i klimatu Portugalii, która kieruje w tym półroczu pracami Wspólnoty. 

Jest wstępne porozumienie ws. klimatu

Szefowa Komisji Europejskiej napisała na Twitterze, że przyjęła porozumienie z "wielkim zadowoleniem". "Nasze polityczne zobowiązanie, by stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku, nabrał ram prawnych" - napisała.

- To przełomowy moment dla UE. Osiągnęliśmy ambitne porozumienie, aby wpisać cel neutralności klimatycznej do bieżącego prawodawstwa jako przewodnika po naszej polityce na następne 30 lat - stwierdził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Unii Europejskiej. 

Teraz wstępne porozumienie musi zostać zaakceptowane przez Radę Europejską oraz Parlament Europejski. 

W myśl porozumienia ustanowiona ma zostać także Europejska Naukowa Rada Doradcza ds. Zmian Klimatu, która ma składać się z 15 ekspertów. Gremium będzie doradzało ws. klimatów oraz zajmowało się sprawozdaniami. 

Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 rok, razem z uwzględnieniem orientacyjnego budżetu na emisje gazów cieplarnianych na lata 2030-2050. 

Więcej o: