Dzień Ziemi. USA, Chiny i Unia Europejska deklarują znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla

Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Unia Europejska poinformowały, że chcą znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Deklaracje padły podczas wirtualnego Szczytu Przywódców w sprawie Klimatu.

W wirtualnym szczycie klimatycznym udział biorą przywódcy 40 krajów i szefowie organizacji międzynarodowych takich jak ONZ i NATO. Jednym z polityków, który ogłosił plan redukcji emisji dwutlenku węgla, był prezydent Stanów Zjednoczonych. Joe Biden zakłada, że do 2030 roku uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50-52 proc. w stosunku do poziomu z 2005 roku.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Unia Europejska deklaruje zmniejszenie emisji CO2 o 55 proc.

- Nasz nowy cel klimatyczny na rok 2030 to redukcja emisji w stosunku do roku 2005 o 40 do 45 proc. - mówił z kolei premier Kanady Justin Trudeau. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawiał walkę z globalnym ociepleniem jako szansę dla światowej gospodarki po kryzysie spowodowanym przez koronawirusa. - Możemy odbudować gospodarkę lepszą po pandemii poprzez stworzenie bardziej zielonej - przekonywał Johnson.

Szczyt klimatyczny zorganizowany przez Joe Bidena odbędzie się w dnia 22-23 kwietnia 2021 r. Szczyt "największych niszczycieli klimatu". Co powie Andrzej Duda?

Unia Europejska zmniejszy emisję dwutlenku węgla w najbliższej dekadzie - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Nowy pakiet klimatyczny UE zakłada ograniczenie emisji dwutlenku o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ursula von der Leyen przekazała też, że Komisja Europejska pracuje właśnie nad konkretnymi pomysłami w tej sprawie. - Handel emisjami będzie obejmował nie tylko w przemyśle energetycznym, ale także w transporcie i budownictwie. Węgiel musi mieć swoją cenę, bo natura nie może już dłużej jej płacić - dodała szefowa KE.

Władimir Putin o walce ze zmianami klimatu. "Rosja zrobiła więcej niż inne kraje"

Prezydent Władimir Putin mówił z kolei, że Rosja zrobiła więcej dla walki z globalnym ociepleniem niż wiele innych krajów poprzez absorpcję ogromnej ilości emisji. Putin zadeklarował gotowość przyłączenia się Rosji do wspólnych badań naukowych i inwestycji w projekty klimatyczne.

Przywódca Chin Xi Jinping powtórzył natomiast wcześniejsze zapowiedzi, że jego kraj do 2060 roku ograniczy emisję dwutlenku węgla do minimum. Polityk mówił też, że znacznie ograniczone zostaną projekty, zakładające udział węgla. - Będziemy ściśle kontrolować przedsięwzięcia, napędzane węglem. Do roku 2025 znacznie ograniczymy zużycie węgla, a wygasimy je do 2030 roku - mówił. Chiny są obecnie jednym z największych trucicieli na świecie. Według międzynarodowych danych, zużywają najwięcej węgla na kuli ziemskiej.

Kryzys klimatyczny pogłębia się coraz bardziej W 2020 roku "wszystkie wskaźniki pokazywały ciągły postęp zmian klimatu"

W dwudniowym szczycie biorą udział przywódcy USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, szefowie instytucji unijnych i papież Franciszek. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, którego przemówienie zaplanowano na jutrzejsze popołudnie.

Więcej o: