Turbiny trzeba ustawić do pionu! Energia wiatrowa w innym wypadku traci mnóstwo potencjału

Naukowcy z Oxford Brookes University dowiedli, że używane obecnie poziomie turbiny wiatrowe nie są najbardziej wydajnym sposobem pozyskiwania energii z wiatru. Symulacje komputerowe wykazały, że turbiny pionowe mogą znacząco zwiększyć potencjał tego źródła energii. Klasyczne farmy wiatrowe hamują wiatr, podczas gdy pionowe wzajemnie się wspierają.

Klasyczne poziome turbiny wiatrowe mają sporo wad i zamieniają tylko połowę energii kinetycznej wiatru na energię elektryczną. Co gorsza, dotyczy to jedynie turbin z pierwszego rzędu, przy turbinach w kolejnych rządach wartość ta spada do 25-30 proc. twierdzi Joachim Toftegaard Hansen, główny autor Global Wind Report 2021. W dokumencie stwierdzono również, że jeśli chcemy uniknąć skutków katastrofy klimatycznej, powinniśmy w ciągu następnej dekady budować trzykrotnie więcej farm wiatrowych niż obecnie. Można też zwiększyć ich wydajność, na co sposób znaleźli naukowcy z Oxford Brookes University(OBU). 

Zobacz wideo Zielona transformacja w UE. "To inwestycje, które nam się zwrócą"

Pionowe turbiny wiatrowe zwiększają wydajność swoich sąsiadów

Jak wyglądają pionowe (wertykalne, ang. Vertical Axis Wind Turbines) możecie zobaczyć na wizualizacji ze zdjęcia tytułowego. Wiatraki kręcą się w nich wokół słupa. Zespół badawczy z School of Engineering, Computing and Mathematics (ECM) na OBU przeprowadzili 11,5 tys. godzin symulacji komputerowych, które miały sprawdzić skuteczność takich konstrukcji.

Wyniki są bardzo obiecujące w zasadzie na każdym polu. Pionowe turbiny są znacznie wydajniejsze niż klasyczne poziomie. Ponadto postawione razem nie tylko nie zmniejszają swojej wydajności, a wręcz podnoszą ją o 15 proc., jeśli się je sparuje. Symulacje wykazały, że ustawione w kratkę jeszcze bardziej wzajemnie zwiększają swoją produktywność. Ponadto można ustawić je gęściej niż poziome turbiny, co także podwyższa ich efektywność. 

Badanie to dowodzi, że przyszłość farm wiatrowych powinna być pionowa. Turbiny wiatrowe o osi pionowej można zaprojektować tak, aby były znacznie bliżej siebie, zwiększając ich wydajność i ostatecznie obniżając ceny energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie pionowe turbiny mogą pomóc przyspieszyć zieloną transformację naszych systemów energetycznych, tak aby więcej czystej i zrównoważonej energii pochodziło z odnawialnych źródeł 

- uważa profesor Iakovos Tzanakisa kierujący omawianym badaniem. 

Polskie farmy wiatrowe

W połowie marca UOKiK wydał zgodę na zawarcie umów partnerskich PGE i Orlenu ze spółkami działającymi w sektorze energii wiatrowej. Pierwsza farma wiatrowa na Bałtyku ma powstać w 2024 roku, informowało przed rokiem Ministerstwo Aktywów Państwowych. 

Więcej o: