Satelity ujawniły jedno ze źródeł zagadkowych emisji metanu. Gaz wycieka z wysypiska w Bangladeszu

Emisja metanu pochodzi z Dhaki. Ministerstwo środowiska Bangladeszu rozpoczęło dochodzenie, aby wykryć i usunąć źródło uwalnianego do atmosfery gazu.
Zobacz wideo „Polska na zielonym szlaku”. Kiedy powinniśmy odejść od węgla?

Satelita Hugo należący do firmy GHGSat 17 kwietnia zarejestrował emisję metanu, pochodzącą z wysypiska Matuail w Dhace, stolicy Bangladeszu. Wielkość emisji szacuje się na około 4 tys. kg na godzinę. Agencja Bloomberg wskazuje, że jest to odpowiednik emisji spalin pochodzącej ze 190 tys. samochodów.

Wysypisko w Dhace to jedno z wielu źródeł emisji metanu w Bangladeszu

- Po raz pierwszy byliśmy w stanie przypisać emisje w Bangladeszu do określonego źródła - powiedział dla agencji Bloomberg Stephane Germain, CEO firmy GHGSat. Dodał, że to pojedyncze duże źródło w dalszym ciągu nie wyjaśnia trwałej i rozproszonej emisji metanu, wykrywanej nad stolicą. - Sytuacja pozostaje tajemnicą i będziemy nadal monitorować ten obszar - podsumował.

Według firmy GHGSat, wysypisko Matuail w Dhace jest zaledwie jednym z kilku źródeł, które mogą odpowiadać za tegoroczną dużą emisję metanu w Bangladeszu. Jednak sprawa w dalszym ciągu pozostaje niewyjaśniona.

Ministerstwo środowiska Bangladeszu wyjaśniło agencji Bloomberg, że utworzony został komitet w celu dokonania oceny i rozwiązania problemu emisji ze składowiska. Raport ma ukazać się w ciągu miesiąca.

Metan to silny gaz cieplarniany, który przyczynia się do globalnego ocieplenia

Metan, chociaż pozostaje w atmosferze stosunkowo krótko, jest około 80 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla (w okresie 20-letnim). Dlatego naukowcy poszukują szybkich i skutecznych metod ograniczania emisji gazów, które zatrzymują ciepło w atmosferze i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Metan pochodzi m.in. z hodowli przeżuwaczy, np. krów. Zatem im większa produkcja mięsa i nabiału, tym większa emisja metanu do atmosfery. Ten szkodliwy dla środowiska gaz cieplarniany powstaje również w wyniku uprawy ryżu. Metan emitują także wysypiska śmieci oraz wycieki z przemysłu naftowego i gazowego.

Więcej o: