Kasztanowce spóźniły się na matury. Na razie nie kwitną. Dendrolog: Nie ma temperatury, nie ma boomu

- Przyzwyczailiśmy, że wiosna przychodziła bardzo wcześnie, a "plus pięć" robi się już na początku marca. Raz na parę lat zdarzają się anomalie w przyrodzie - w ten sposób w rozmowie z Gazeta.pl opóźnienia w kwitnięciu kasztanowców wyjaśnia dendrolog. Jakie jeszcze rośliny "złapały opóźnienie"?

"Kochany, kochany, lecą z drzewa, jak dawniej, kasztany", słyszymy w słynnej piosence. Ale zanim spadną, muszą zakwitnąć. W tym roku ten proces przebiega z opóźnieniem, bo tegoroczna wiosna nie należy do najcieplejszych, czego niemal codziennie doświadczamy. W kwietniu tempera była w Polsce najniższa od 24 lat, co odczuwają nie tylko spragnieni słońca Polacy, ale i rośliny.

Zobacz wideo Polski węgiel często jest droższy od australijskiego. Dlaczego tak się dzieje?

Kasztany w tym roku kwitną z opóźnieniemKasztany w tym roku kwitną z opóźnieniem Fot. Wiktoria Beczek

Nie tylko kasztany "złapały opóźnienie". Ekspert wyjaśnia

Dlaczego jest inaczej? Mateusz Sowelo, dendrolog z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu w rozmowie z Gazeta.pl wskazuje główną winowajczynię. - Temperatura wciąż nie jest wysoka. To główny czynnik, który hamuje rozwój przyrody. Nie ma temperatury - nie ma boomu, można powiedzieć - wyjaśnia. 

Kasztanowiec w maju 2013Kasztanowiec w maju 2013 Fot. Artur Nowacki (Flickr). Zdjęcie wykonane w maju 2013

Ekspert wyjaśnia, że sporo roślin "złapało opóźnienie", które wynosi tydzień lub dwa. - Przyzwyczailiśmy, że wiosna przychodziła bardzo wcześnie, a "plus pięć" robi się już na początku marca. Raz na parę lat zdarzają się anomalie w przyrodzie - stwierdza.

Sekwoja Sekwoja wciąż tli się w kalifornijskim lesie. Pożar ugaszono w ub.r.

Zawirowania pogodowe dały się też we znaki innym roślinom. - Lilaki, które przez wiele lat zawsze kwitły na majówkę, też są spóźnione. Nie kwitną też jeszcze jabłonie, dopiero zaczynają. Nie zakwitły jeszcze odmiany późne wiśni - wylicza.

Mateusz Sowelo wyjaśnia też, że niektórym roślinom zaszkodziły nieoczekiwane przymrozki. - Magnolie, które zakwitły w kwietniu, później zbrązowiały, bo pojawiły się przymrozki. Te, które zakwitły nieco później, na szczęście wyglądają już ładnie - wyjaśnia. 

Zdarza się, że kasztanowce kwitną dwa razy w roku. Tego typu sytuacje mogą zdarzyć się np. na skutek ataku szkodników, albo anomalii pogodowych. "Nękane upałami i szkodnikami kasztanowce często zakwitają ponownie późnym latem i wczesną jesienią. Niedostatek wody i wysoka temperatura w lecie oraz stres spowodowany działaniem szkodników wpływają na drzewa podobnie, jak niedostatek słońca i mróz w zimie: rośliny zrzucają liście i wchodzą w (tym razem krótki) stan spoczynku, który nazywamy spoczynkiem względnym" - wyjaśnia portal bezogrodek.com. 

Dzień Ziemi. Pan Waldemar wstaje rano i idzie zbierać śmieci. Nazbierał już ponad 100 ton

Więcej o: