W środę Komisja Europejska ogłosiła nowy plan walki z zanieczyszczeniami środowiskowymi, informuje Reuters. Określone w nim zostały cele na 2030 rok, które mają pomóc w osiągnięciu celów z długoterminowej strategii UE rozpisanej do 2050 roku. Wśród nich znajduje się zadanie osiągnięcia neutralności klimatycznej i związane z nią zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby do poziomów, które są bezpiecznie dla przyrody i człowieka.
Jedną z wielkich lekcji, jakie wyciągnęliśmy z pandemii koronawirusa, jest ścisły związek między zdrowiem ludzkim a zdrowiem planety. W tej chwili żadne z nich nie jest w dobrym stanie
- powiedział komisarz UE ds. Środowiska Virginius Sinkevicius. Dodał, że skutki zanieczyszczenia środowiska najmocniej dotykają narażone grupy, jak np. ludzi o niskich dochodach.
Najważniejszym wyzwaniem ma być zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, za które odpowiedzialne są fabryki i samochody emitujące też gazy cieplarniane. W związku z tym nowym celem na 2030 rok jest zmniejszenie o 55 proc. przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. W 2018 roku problem ten dotknął 379 tys. osób w UE, wg danych Europejskiej Agencji Środowiska. KE w przyszłym roku ma przeprowadzić rewizję limitów zanieczyszczenia powietrza, by dostosować je do zaleceń WHO. W realizacji celów mają pomóc także zaostrzone przepisy "Euro 7", które zostaną zaprezentowane jeszcze w tym roku i zmniejszą ślad środowiskowy samochodów.
Oprócz tego do 2030 roku Unia chce zredukować o 25 proc. ekosystemy, w których zanieczyszczenie powietrza zagraża bioróżnorodności. Zanieczyszczenie mórz plastikiem ma się zmniejszyć do tego czasu o połowę.
Komisja Europejska ma zaproponować niebawem przepisy, które umożliwią zrealizowanie nowych założeń. Stopniowo mają być wycofywane substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, rozważane jest też ograniczenie emisji amoniaku z hodowli i fabryk, a także rewizja regulacji dot. pestycydów.
Pierwsze przepisy wejdą w życie w 2023 roku i będą dotyczyć bardziej restrykcyjnych standardów dotyczących wody pitnej. W 2025 roku UE zrewiduje prawo regulujące przetwarzanie odpadów, by zmniejszyć ich ilość i usprawnić recykling.