W Stambule, który ma jedną z najdłuższych linii brzegowych na Morzu Marmara, zjawisko "morskich smarków" jest widoczne na prawie każdym odcinku pasa przybrzeżnego, zarówno po azjatyckiej, jak i europejskiej stronie miasta przeciętego cieśniną Bosfor.
Śluz, z wydzielanym przez niego uciążliwym zapachem, stwarza problemy dla pracujących w Morzu Marmara nurków. Volkan Yelkenkaya, nurek, który zarabia na życie, polując na ślimaki morskie, powiedział w niedzielę agencji Anadolu (AA), że śluz wpłynął na biznes, ponieważ zmniejszył widoczność pod wodą. - Nasza praca zmniejszyła się nawet o 70 procent - narzekał. Hakan Kara, inny nurek, podkreślał, że śluzu jeszcze więcej niż na powierzchni, jest bliżej dna. - Występuje w ogromnych kawałkach, ale jest wszędzie. Dno morza jest całkowicie pokryte śluzem. Koniki morskie, kraby, małe ryby i wszelkie żyjące tam stworzenia morskie giną, ponieważ zatyka im skrzela. Potrzebujemy pilnego rozwiązania tej sytuacji - ostrzegł.
- Głównym wyzwalaczem jest ocieplenie związane ze zmianami klimatycznymi, ponieważ fitoplankton rośnie w czasie wyższych temperatur - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Neslihan Özdelice, biolog morski z Uniwersytetu w Stambule. Naukowiec podkreślał, że woda morska ociepliła się o 2-3 st.C od czasów przedindustrialnych. Ale ponieważ przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wymaga globalnego i skoordynowanego wysiłku, Turcja powinna się skupić przede wszystkim na przełowieniu i zrzutach ścieków.
Władze Stambułu w rozmowie z "Daily Sabah" zapewniły, że śluz zniknie za miesiąc lub dwa. W oświadczeniu Stambul Metropolitan Municipality (IBB) stwierdziło, że śluz jest dość powszechnym, sezonowym procesem biologicznym, szczególnie w morzach takich jak Marmara. "Prądy, temperatura i zasolenie morza są czynnikami powodującymi pojawienie się śluzu. Śluz może zniknąć, gdy woda morska będzie cieplejsza, a temperatury powrócą do normy sezonowej" - czytamy w oświadczeniu. IBB podaje, że badanie próbek z morza wykazało, iż proces nie powodował żadnych zanieczyszczeń i nie zawiera żadnych odpadów węglowodorowych.