Grenlandia. Woda z topniejących lodowców skażona rtęcią. Zaskakujące odkrycie naukowców

Rzeki i fiordy połączone z pokrywą lodową Grenlandii są poważnie zanieczyszczone rtęcią. Naukowcy twierdzą, że skażenie nie pochodzi z działalności człowieka. Odkrycie wskazuje również na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko.
Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]

Międzynarodowy zespół naukowców pobrał próbki wody z trzech różnych rzek i dwóch fiordów w pobliżu lądolodu w południowo-zachodniej Grenlandii. Badania próbek wykazały, że woda ze stopionych lodowców zawiera wysokie stężenie rtęci rzędu powyżej 150 ng/l. W osadach, stężenie toksyny przekraczało poziom 2000 ng/l. Tymczasem typowa zawartość rtęci rozpuszczonej w rzekach wynosi ok. 1-10 ng/l. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie "Nature Geoscience".

Grenlandia Grenlandia na krawędzi. Topnienie lodu może być wkrótce nieodwracalne

Wysokie stężenie rtęci w wodach lodowcowych Grenlandii niepokoją naukowców

Naukowcy nie mają pewności, czy rtęć rozproszy się w wodach daleko od pokrywy lodowej Grenlandii i czy toksyny przedostają się do wodnego łańcucha pokarmowego, gdzie mogą się dalej kumulować. Zwrócono uwagę, że podstawą gospodarki Grenlandii jest rybołówstwo. Kraj jest głównym eksporterem krewetek zimnowodnych, halibuta i dorsza.

- Nie spodziewaliśmy się, że w lodowcowej wodzie będzie taka ilość rtęci - powiedział prof. Rob Spencer z Uniwersytetu Stanowego Florydy. - Oczywiście mamy hipotezy dotyczące pochodzenia tak wysokiego stężenia rtęci, ale to odkrycie zapoczątkowało wiele pytań, na które nie mamy jeszcze odpowiedzi - dodał.

- Po wielu latach prac na zachodzie Grenlandii wiemy, że lodowce dostarczają do oceanu substancje odżywcze, ale odkrycie, że mogą także być źródłem toksyn, pokazuje potencjalnie niepokojący wymiar wpływu lodowców na jakość wody i zależne od niej społeczności. W coraz cieplejszym świecie może on ulec zmianie, co wskazuje na potrzebę dalszych badań - powiedziała prof. Jemma Wadham z Uniwersytetu Bristolskiego.

Wybory na Grenlandii. Głośne 'nie' dla kopalni Grenlandia. Historyczne wyniki wyborów. Wygrali przeciwnicy budowy kopalń

Źródło rtęci może znajdować się we wnętrzu Ziemi

Około 10 proc. powierzchni Ziemi jest pokryta lodem, który podlega szybkim zmianom związanym z rosnącymi temperaturami i zmianami klimatu. Naukowcy na całym świecie starają się zrozumieć wpływ ocieplenia na procesy geochemiczne kluczowe dla życia na Ziemi.

- Przez dziesięciolecia naukowcy postrzegali lodowce jako zamarznięte bloki wody, które miały niewielkie znaczenie dla geochemicznych i biologicznych procesów - powiedział prof. Spencer. - Jednak w ciągu ostatnich kilku lat pokazaliśmy, że taki sposób myślenia nie jest prawdziwy. To badanie przypomina, że pokrywy lodowe są bogate w substancje istotne z punktu widzenia żywych organizmów - dodał.

Naukowcy zwracają uwagę, że źródło rtęci najprawdopodobniej pochodzi z Ziemi, a nie ze spalania paliw kopalnych. Odkrycie może wpłynąć na dalsze decyzje dotyczące radzenia sobie z zanieczyszczeniem środowiska tym pierwiastkiem.

- Wszystkie wysiłki zmierzające do ograniczania ilości rtęci wynikały z założenia, że jej rosnące stężenie obserwowane na całym świecie pochodzi głównie z działalności człowieka, np. z przemysłu. Jednak rtęć pochodząca z wrażliwych klimatycznie środowisk, takich jak lodowce, może być znacznie trudniejsza do opanowania - skomentował prof. Jon Hawkings z Uniwersytetu Stanowego Florydy.

Więcej o: