Wirus atakuje dzikie łososie pacyficzne. Naukowcy alarmują

Wirus atakujący łososie rozprzestrzenił się z hodowli atlantyckich na populacje dzikiego łososia pacyficznego. Rybi ortheowirus atakuje głównie nerki i wątrobę ryb. Naukowcy postulują izolację łososi hodowlanych, aby chronić dzikie łososie przed zakażeniem i chorobami.
Zobacz wideo Rybnik. Runęła ściana budynku w centrum miasta

Naukowcy z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii we współpracy z Strategic Salmon Health Initiative (SSHI) przeprowadzili sekwencjonowanie genetyczne genomu rybiego ortheowirusa (Piscine orthoreovirus - PRV), który należy do rodziny reowirusów i atakuje głównie nerki oraz wątrobę łososi. Wirus pochodzi z atlantyckich hodowli łososia u wybrzeży Norwegii.

Niezwykła ryba znaleziona na plaży w Kalifornii. Przypomina 'Obcego' USA. Niezwykła ryba znaleziona na plaży w Kalifornii

Wirus atakuje dzikie łososie pacyficzne

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Science Advances" wykazały, że rybi ortheowirus jest niemal wszechobecny w hodowlach łososia u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Co więcej, dzikie łososie pacyficzne są bardziej narażone na wirusa, gdy znajdują się bliżej hodowli. Sugeruje to, że rybi ortheowirus przenosi się z hodowli na populacje dzikiego łososia.

- Zarówno nasze metody genomiczne, jak i epidemiologiczne niezależnie doprowadziły nas do tego samego wniosku, że hodowle łososi działają jako źródło i wzmacniają transmisję wirusa - powiedział główny autor badania dr. Gideon Mordecai, ekolog z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii.

Grenlandia. Woda z topniejących lodowców skażona rtęcią niczym rzeki w Chinach (zdjęcie ilustracyjne) Grenlandia. Woda z topniejących lodowców skażona rtęcią. Zaskakujące odkrycie naukowców

Wirus rozprzestrzenił się na całym świecie

Sekwencjonowanie genetyczne genomu wirusa pozwoliło prześledzić jego historię. Badania wykazały, że linia wirusów występująca na północno-wschodnim Oceanie Spokojnym oddzieliła się od linii obecnej na Oceanie Atlantyckim około 30 lat temu. Zdaniem naukowców sugeruje to, że pojawienie się rybiego ortheowirusa w Kolumbii Brytyjskiej oraz zainfekowanie dzikiego łososia, musiało nastąpić stosunkowo niedawno i mogło zbiegać się z rozwojem farm łososiowych.

- Nie wiadomo skąd pochodzi wirus PRV, czy przenosi się między łososiem hodowlanym a dzikim oraz w jaki sposób różne linie wirusa powodują nasilenie choroby. Sekwencjonowanie genetyczne jasno wskazuje, że wirus PRV nie pochodzi z Brytyjskiej Kolumbii, lecz z Oceanu Atlantyckiego i rozprzestrzenił się na całym świecie poprzez hodowlę łososi - stwierdził dr. Mordecai.

Badanie wskazuje również na konieczność zastosowania technologii, która odizoluje hodowane łososie od tych dzikich i uchroni te drugie przed niebezpiecznymi chorobami - mówił współautor badania dr. Andrew Bateman z Pacific Salmon Foundation.

Więcej o: