Dziwidło olbrzymie zakwitnie w Polsce - pierwszy raz. Kwiatostan osiąga nawet 3 m wysokości

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitnie niezwykła roślina - dziwidło olbrzymie. Jego kwiatostan osiąga prawie trzy metry wysokości i ponad półtora metra szerokości. Choć teraz botanicy czekają, aż roślina zakwitnie, kilka lat temu jej bulwa zaczęła gnić.

Pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego poinformowali, że po raz pierwszy w Polsce zakwitnie dziwidło olbrzymie (amorphophallus titanum). Znalazło się w ogrodzie botanicznym przez przypadek. Roślinę do Polski sprowadził pan Grzegorz, jednak nie był w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków. "Sam transport bulwy wymagał nie lada gimnastyki, a co dopiero utrzymanie odpowiedniej kondycji rośliny, tak by mogła zakwitnąć. To było i jest wciąż duże wyzwanie" - napisali.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Dziwidło olbrzymie po raz pierwszy zakwitnie w Polsce

Botanicy wyjaśniają, że dziwidło olbrzymie jest największym gatunkiem z tego rodzaju roślin. Naturalnie wyrasta w wilgotnych lasach równikowych Sumatry. "Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych dziwidło ma kwiatostan w formie kolby, która otoczona jest liściem podkwiatostanowym w kolorze czerwono-brązowym" - tłumaczą. 

Kwiatostan rośliny osiąga prawie trzy metry wysokości i ponad półtora metra szerokości, a kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są osobno w dolnej części kolby. Roślina zapylana jest głównie przez owady zwabione mocnym zapachem. Rozchodzi się on na duże odległości, aby jak najszybciej przyciągnąć zapylaczy - dziwidło kwitnie przez zaledwie kilka dni

Naukowcy z uniwersytetu wyjaśniają, że roślina kwitnie bardzo rzadko, kiedy jednak do tego dochodzi, staje się to wielką sensacją. Kwitnienie bywa nawet transmitowane na żywo - tak właśnie było rok temu w belgijskim Meisen. 

Smog Uchwała SN dot. smogu. Powód: To decyzja wbrew oczekiwaniom Polaków

Dziwidło olbrzymie - wyjątkowa roślina znalazła się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego 

Dziwidło olbrzymie już od kilku lat znajduje się w uniwersyteckiej szklarni tropikalnej, jednak jeszcze nigdy nie zakwitło. "Przez pierwsze lata czuła się [bulwa - red.] u nas dobrze i naprzemiennie wytwarzała liść, a po jego obumarciu odpoczywała w wielkiej donicy odstawionej do łącznika pomiędzy szklarniami. Jednak kilka lat temu ekipa telewizyjna, która zimą kręciła materiał w naszych szklarniach, nieświadomie wystawiła donicę z 'dziwną bulwą' na zewnątrz, na kilkustopniowy mróz" - informują pracownicy ogrodu botanicznego. 

 

Na drugi dzień roślinę wprowadzono już do środka szklarni, jednak bulwa zaczęła gnić. "Wiedzieliśmy, że 90% objętości bulwy było nienaruszone, ale i tak martwiliśmy się, że ten incydent mógł jej bardzo zaszkodzić. Przez 3 lata bulwa nie wypuszczała kolejnego liścia" - wyjaśniają. 

Okazuje się, że w październiku 2018 roku roślina ponownie wypuściła liść, który w ciągu dnia rósł nawet 2 cm dziennie.

"Po całkowitym obumarciu liścia, bulwa została wyjęta z podłoża i zważona. Ważyła 27 kg! I okazało się też, że została odtworzona nowa bulwa, po starej nie było nawet śladu" - przekazują pracownicy ogrodu, którzy czekają na kwiat i obiecują, że kiedy tylko się pojawi, będzie można obejrzeć kilkudniowe zjawisko na żywo.

Wirus rozprzestrzenia się na dzikie łososie. Naukowcy alarmują (zdjęcie ilustracyjne) Wirus atakuje dzikie łososie pacyficzne. Naukowcy alarmują

"Ktoś oderwał fragment łuski okrywającej kwiatostan" - alarmuje Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

W czwartek (27 czerwca) Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego pochwalił się informacją, że po raz pierwszy w Polsce zakwitnie dziwidło olbrzymie. W piątek wieczorem ogłoszono natomiast, że ktoś z odwiedzających naruszył roślinę - oderwał fragment łuski okrywającej kwiatostan. 

"Dziś po południu ktoś oderwał fragment łuski okrywającej kwiatostan... Troskliwie pielęgnujemy ten okaz przez wiele lat, by wszyscy goście mogli obejrzeć ten niezwyczajny i szczególnie rzadki w warunkach Ogrodu Botanicznego spektakl kwitnienia tej rośliny" - poinformowali pracownicy ogrodu.

Pracownicy zaapelowali również do odwiedzających za pośrednictwem Facebooka, by nie "dotykać, zrywać, skubać, odłamywać fragmentów żadnych roślin, które rosną w naszych kolekcjach, szczególnie tak rzadkich, pięknych i wyjątkowych, jak dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)". 

Dwie szklarnie (Palmiarnia i szklarnia Tropikalna) będą w najbliższym czasie otwarte od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10.00  do 15.00, a w piątek, sobotę i niedzielę zostaną udostępnione zwiedzającym w godzinach od 10.00 do 20.00. Pracownicy przypominają, że roślina znajduje się w szklarni Tropikalnej. 

Więcej o: