Puszcza Karpacka umiera. "Drzewo po drzewie, krok po kroku". Trwa wycinka lasów

Lasy Państwowe kontynuują wycinkę drzew w Puszczy Karpackiej na terenie przyszłego Turnickiego Parku Narodowego. Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty bronią tamtejszych lasów i domagają się wstrzymania wycinki. "Drzewo po drzewie, krok po kroku znika Puszcza Karpacka" - piszą na Twitterze.
Zobacz wideo Aktywiska Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apeluje do polskich polityków

Puszcza Karpacka to duży kompleks leśny położony na obszarze południowo-wschodniej Polski. Jest to jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie.

W sercu Puszczy Karpackiej znajduje się niemal 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych, jodeł, buków i jaworów liczących nawet 300 lat. Jest to jedna z niewielu w Polsce ostoi niedźwiedzia, wilka, rysia i żbika. Żyje tam 113 gatunków ptaków, w tym orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny, a także wszystkie występujące w naszym kraju gatunki dzięciołów.

Puszcza Karpacka zanika. "Zostaje pobojowisko"

Pierwsze plany utworzenia Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim powstały ponad 30 lat temu. Projekt jest obecnie na etapie społecznego projektowania. Tymczasem Lasy Państwowe kontynuują wycinkę lasów na terenach przyszłego parku.

"Kolejna majestatyczna jodła padła, wycięta przez Nadleśnictwo Krasiczyn Lasów Państwowych. Drzewo po drzewie, krok po kroku znika Puszcza Karpacka, zostaje pobojowisko. Za kilkaset lat może znowu będzie tu puszcza" - piszą na Twitterze aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Puszcza Karpacka. Trwa wycinka drzew na dużą skalę

Wycinka drzew w Puszczy Karpackiej jest od kwietnia bieżącego roku blokowana przez aktywistów, którzy domagają się jak najszybszego powołania Turnickiego Parku Narodowego.

Apelujemy do Rady Ministrów o powołanie Turnickiego Parku Narodowego i o natychmiastowe zatrzymanie wycinek i polowań na całym obszarze projektowanego parku, oraz zabezpieczenie jego najcenniejszych fragmentów poprzez utworzenie projektowanego Rezerwatu Przyrody 'Reliktowa Puszcza Karpacka'. [...] Od lat trwa dewastacja lasów Pogórza Przemyskiego. Lasów, które już dawno powinny zostać objęte ochroną. Starania o utworzenie parku narodowego trwają już 35 lat. Każdego dnia, nie wyłączając okresu lęgowego ptaków, projektowany Turnicki Park Narodowy jest dewastowany przez intensywną gospodarkę prowadzoną przez Lasy Państwowe

- postulują członkowie Inicjatywy Dzikie Karpaty. 

Z kolei WWF przekonuje, że jest to ostatni moment, by zawalczyć o utworzenie w sercu puszczy Turnickiego Parku Narodowego. W Puszczy Karpackiej trwa wycinka drzew na dużą skalę. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60 proc. (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody "Reliktowa Puszcza Karpacka" (8 tys. ha).

Lasy Państwowe: Puszcza Karpacka nie jest zagrożona

Lasy Państwowe odcinają się od zarzutów aktywistów i ekologów. Jak wskazują, w połowie XIX wieku lesistość tego regionu spadła do niecałych 32 proc., lecz przez ostatnich 75 lat szybko rosła i dziś przekracza 60 proc. (nie licząc parków narodowych).

W południowej części regionu powierzchnia zajmowana przez lasy zwiększyła się w tym okresie jeszcze bardziej, bo z 35-40 proc. do ponad 90 proc. Urzekający dziś wielu mit 'dzikich Bieszczadów' jest więc całkiem świeży. Ta spektakularna przemiana krajobrazu dokonała się w dużej mierze dzięki pracy leśników

- tłumaczą Lasy Państwowe.

Jak czytamy na stronie internetowej tej państwowej organizacji, lasy obecne na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego nie są zagrożone i w jej ocenie, nie wymagają ochrony proponowanej przez aktywistów.

Więcej o: