Rosja. Naukowcy rozmrozili organizmy po 24 tysiącach lat w lodzie. Odżyły i zaczęły się rozmnażać

Są trochę większe od grubości włosa, mają 24 tys. lat, żyją i rozmnażają się - to badane przez naukowcy w Rosji mikroorganizmy typu wrotki. Znaleziono je w lodzie Syberii, a po rozmrożeniu - wróciły do życia pomimo tysięcy lat uśpienia. Teraz naukowcy zastanawiają się, jak to możliwe.
Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat

Naukowcy w Rosji wydobyli z lodu i ożywili - po 24 tys. lat - mikroskopijne organizmy wielokomórkowe. W eksperymencie badano wrotki bdelloidea (bdelloid rotifer), które znaleziono w wiecznej zmarzlinie na Syberii. 

Po rozmrożeniu udało się przywrócić mikroorganizmy do życia - opisuje BBC. Pomimo zamrożenia na tysiące lat organizmy były w stanie się reprodukować. Wcześniejsze badania potwierdziły jedynie, że mogą one przetrwać w zamrożeniu 10 lat. Teraz wiadomo, że mogą pozostać w takim stanie tysiące lat, a być może nawet bez końca.

Jeden z rosyjskich badaczy, Stas Malawin, powiedział, że potwierdza to, iż wielokomórkowe organizmy mogą być zamrażane na tysiące lat i przywracane do życia, co jest "marzeniem autorów science fiction".

Potrzebne dalsze badania

Teraz naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badania, by sprawdzić, w jaki sposób wrotki bdelloidea są w stanie przetrwać tysiące lat w zamrożeniu. Jeden z badaczy stwierdził, że efektem ich dotychczasowej pracy jest "więcej pytań niż odpowiedzi". 

Bdelloidea to mikroorganizmy należące do typu wrotki, nieco większe od grubości ludzkiego włosa. Żyją w środowisku wodnym. Są znane z odporności na ekstremalne warunki, np. na promieniowanie, brak tlenu, wysoką kwasowość i długi czas bez dostępu do wody. 

Więcej o: