Nowy obowiązek dla Polaków. Od 1 lipca będzie trzeba zgłosić, czym ogrzewamy domy

Od 1 lipca właściciele m.in. pieców i kominków będą musieli zgłosić ten fakt do urzędu gminy. Tego dnia rusza obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Z informacji podanych na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budownictwa (GUNB) wynika, że od 1 lipca właściciele lub zarządcy budynków, w którym znajduje się źródło ciepła i spalania paliw, będą zobowiązani do złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Będzie trzeba zgłosić to indywidualnie do gminy.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Kto będzie musiał złożyć deklarację?

Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do CEEB, jest bardzo szeroki, obejmuje również m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. 

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", mniejszy problem będą mieli mieszkańcy bloków, za których deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Na zgłoszenie będzie rok, w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowego budynku (oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r.), w którym zostało uruchomione źródło ciepła/spalania paliw, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni.

Zaćmienie Słońca (Zdjęcie ilustracyjne)Jak zaćmienie Słońca wpłynie na fotowoltaikę?

Po tym czasie za zaniedbanie obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - grzywnę do pięciu tysięcy złotych.

Jak można będzie złożyć deklarację do CEEB?

Jak czytamy na stronie GUNB, deklaracje będzie można składać:

  1. w formie elektronicznej, czyli przez internet;
  2. w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku, w którym znajduje się źródło ciepła).

Jakie informacje będzie zawierała deklaracja?

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

  1. imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  2. adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  3. informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  4. numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  5. adres e-mail (opcjonalnie).

Trwają szkolenia urzędników

Jak poinformował "DGP", szkolenia dla gmin i urzędów marszałkowskich w zakresie obsługi CEEB rozpoczęły się dopiero pod koniec maja. Samorządy, z którymi rozmawiała redakcja "Dziennika", mówią, że nie mają jeszcze oprogramowania ani obiecanych tabletów, które mają służyć do wprowadzania danych.

- Na chwilę obecną nie posiadamy szerszej wiedzy na temat funkcjonowania CEEB - przekazali warszawscy urzędnicy. - Nie ma podanego konkretnego terminu przekazania sprzętu oraz oprogramowania - zaznaczał w rozmowie z "DGP" Marcin Węgrzyn, kierownik Referatu Planowania i Finansowania Ochrony Środowiska Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Opolu.

Więcej o: