USA. Wysycha największe sztuczne jezioro, źródło wody dla 20 mln ludzi. "Potrzeba boskiej interwencji"

Największe sztuczne jezioro Mead w USA wysycha z powodu długotrwałej suszy. W poniedziałek poziom lustra wody spadł do najniższego poziomu w historii pomiarów. Zbiornik jest głównym źródłem wody dla ponad 20 mln ludzi.
Zobacz wideo Tajwan kopie studnie i zasiewa chmury. Z suszą jest jeszcze jeden problem. Chodzi o mikroprocesory [OKO NA ŚWIAT]

Jezioro Mead znajduje się na pograniczu stanów Nevada i Arizona. Sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 640 km2 ma długość 180 km. Wodę czerpią z niego mieszkańcy stanów Arizona, Kalifornia i Nevada.

Susza na południu Madagaskaru powoduje, że mieszkańcy stoją przed widmem głodu. Na zdjęciu: matka czeka na pomoc dla swojego dziecka, region Ambovombe. Ludzie jedzą szarańczę i glinę. W Madagaskar uderza największa od 40 lat susza

Jezioro Mead wysycha z powodu suszy

Zagraniczne media wskazują na rekordowo niski poziom wody w największym sztucznym jeziorze Stanów Zjednoczonych, które zaopatruje ponad 20 mln mieszkańców. W poniedziałek 14 czerwca, wysokość lustra wody spadła do najniższego poziomu w historii pomiarów - 326,5 m n.p.m.

Jak widać na poniższym wykresie, który pochodzi z serwisu mead.uslakes.info, spadki poziomu wody między marcem a wrześniem są normalne. Jednak w 2020 r. najniższy poziom wody, jaki odnotowano w jeziorze Mead, wynosił 329,5 m n.p.m. Ostatni mocny spadek miał miejsce w 2016 r., gdy 1 lipca poziom lustra wody spadł do poziomu 326,7 m n.p.m. Z kolei dane rządowe wskazują, od 2000 r. poziom wody w zbiorniku obniżył się o ok. 42 metry.

USA. Wysycha największe sztuczne jezioroUSA. Wysycha największe sztuczne jezioro mead.uslakes.info

'Morskie smarki' na Morzu Marmara "Morskie smarki" jak glut z kosmosu. Turcja zaczyna czyścić Morza Marmara

Gubernator Utah apeluje, aby mieszkańcy oszczędzali wodę

Wysychanie największego sztucznego jeziora w USA to efekt długotrwałej suszy w regionie. Na początku czerwca, gubernator stanu Utah Spencer Cox prosił wszystkich mieszkańców, aby modlili się o deszcz. Zalecał również, aby oszczędzać wodę. W marcu 2021 r. z powodu suszy ogłosił stan wyjątkowy. - Potrzebujemy boskiej interwencji - powiedział w nagraniu, które opublikował na Twitterze.

Więcej o: