Zaledwie dwa tygodnie temu, w niedzielę 13 czerwca rozkwitło w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego unikatowe dziwidło olbrzymie. Proces wzrostu i kwitnienia rośliny można było podziwiać online, za pośrednictwem transmisji z ogrodu.
Jak podaje Ogród Botaniczny Uniwersytety Warszawskiego, w szklarni tropikalnej właśnie kwitnie dziwidło różowe, czyli Amorphophallus bulbifer. To roślina, która występuje w warunkach naturalnych w Azji, m.in. w Bangladeszu, Chinach oraz Indiach i Nepalu.
Dziwidło różowe, tak samo jak olbrzymie, wyróżnia się wykształcaniem grubego, wysokiego pędu zwieńczonego kwiatostanem. Ogród Botaniczny UW informuje, że kwiatostan zbudowany jest z kolby (spadix) oraz pochwy kwiatostanowej (spata). Wewnętrzna część spaty wybarwia się na kolor różowy, zaś sama kolba jest biało-różowa.
Co istotne dla części zainteresowanych, w przeciwieństwie np. do dziwidła olbrzymiego, dziwidło różowe nie ma tak intensywnego, nieprzyjemnego zapachu.
Transmisję z kwitnienia dziwidła olbrzymiego w Ogrodzie Botanicznym UW oglądały dziesiątki tysięcy Polaków. Tłumaczy czekały za to przed wejściem do ogrodu, by móc na własne oczy przekonać się o pięknie tej niezwykłej rośliny.
Dziwidło olbrzymie i kwitnące właśnie dziwidło różowe to jeden rośliny z tego gatunku. Niektóre z gatunków można hodować na własną rękę. Np. do doniczki nadaje się tzw. dziwidło Rivera - również cenna i rzadka roślina.