Dziwidło w Polsce znowu kwitnie! Niezwykłą roślinę będzie można oglądać w Ogrodzie Botanicznym UW

Dziwidło różowe (Amorphophallus bulbifer) właśnie kwitnie w szklarni tropikalnej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytety Warszawskiego. Ostatnio w tym samym miejscu można było podziwiać dziwidło olbrzymie, które po raz pierwszy zakwitło w Polsce.

Zaledwie dwa tygodnie temu, w niedzielę 13 czerwca rozkwitło w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego unikatowe dziwidło olbrzymie. Proces wzrostu i kwitnienia rośliny można było podziwiać online, za pośrednictwem transmisji z ogrodu.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Dziwidło kwitnie w Polsce. Tym razem chodzi o różowy, unikatowy kwiatostan

Jak podaje Ogród Botaniczny Uniwersytety Warszawskiego, w szklarni tropikalnej właśnie kwitnie dziwidło różowe, czyli Amorphophallus bulbifer. To roślina, która występuje w warunkach naturalnych w Azji, m.in. w Bangladeszu, Chinach oraz Indiach i Nepalu.

Dziwidło różowe, tak samo jak olbrzymie, wyróżnia się wykształcaniem grubego, wysokiego pędu zwieńczonego kwiatostanem. Ogród Botaniczny UW informuje, że kwiatostan zbudowany jest z kolby (spadix) oraz pochwy kwiatostanowej (spata). Wewnętrzna część spaty wybarwia się na kolor różowy, zaś sama kolba jest biało-różowa. 

Co istotne dla części zainteresowanych, w przeciwieństwie np. do dziwidła olbrzymiego, dziwidło różowe nie ma tak intensywnego, nieprzyjemnego zapachu. 

Dziwidła - niezwykłe rośliny, które można spotkać w Ogrodzie Botanicznym UW

Transmisję z kwitnienia dziwidła olbrzymiego w Ogrodzie Botanicznym UW oglądały dziesiątki tysięcy Polaków. Tłumaczy czekały za to przed wejściem do ogrodu, by móc na własne oczy przekonać się o pięknie tej niezwykłej rośliny. 

Dziwidło olbrzymie i kwitnące właśnie dziwidło różowe to jeden rośliny z tego gatunku. Niektóre z gatunków można hodować na własną rękę. Np. do doniczki nadaje się tzw. dziwidło Rivera - również cenna i rzadka roślina.

Więcej o: