Prawo klimatyczne zostało przyjęte. Rada Unii Europejskiej dała zielone światło. "Ostatni krok"

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała tzw. prawo klimatyczne. Jest to element Europejskiego Zielonego Ładu, który za zapewnić neutralność klimatyczną Unii do 2050 r.
Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Przyjęty w poniedziałek pakiet klimatyczny określa cele, które Unia Europejska ma zrealizować, aby stać się całkowicie neutralna klimatycznie. W dokumencie przyjętym przez Radę UE wyznaczono również cele pośrednie.

Unia Europejska zredukuje emisję do zera

- Z zadowoleniem przyjmuję ten ostatni krok w kierunku przyjęcia pierwszego unijnego prawa klimatycznego, które uwzględnia w prawodawstwie cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Porozumienie w sprawie europejskiego prawa klimatycznego było priorytetem prezydencji portugalskiej i cieszę się, że udało nam się doprowadzić je do końca - ogłosił w poniedziałek przedstawiciel prezydencji, minister środowiska Portugalii Joao Pedro Matos Fernandes.

Zaakceptowane prawo klimatyczne jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to program Komisji, który ma sprawić, że do 2050 r. Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie. By zrealizować to założenie wyznaczono cele pośrednie - czyli redukcję emisji gazów o co najmniej 55 proc. do 2030 r.

Naukowcy będą pilnować realizacji celów klimatycznych

Zgodnie z ustaleniami Komisja ma także zaproponować cel na 2040 r. Negocjatorzy uzgodnili również, że powstanie Europejska Naukowa Rada Doradcza ds. Zmian Klimatu, w skład której będzie wchodzić 15 ekspertów naukowych z różnych narodowości. Rada ma zajmować się m.in. doradztwem naukowym i sprawozdawaniem z realizacji celów klimatycznych.

Po przyjęciu prawa klimatycznego przez Parlament Europejski i Radę UE, dokument zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie 20 dni później.

Zobacz wideo
Więcej o: