Chów klatkowy w UE będzie zakazany od 2027 roku. Przełomowa decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała, że wprowadzi zakaz chowu klatkowego w Unii Europejskiej w 2027 r. Decyzję podjęto w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej".

Decyzja w sprawie wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej UE zapadła w środę 30 czerwca. Komisja Europejska powiadomiła na Twitterze, że inicjatywa zyskała poparcie 1,4 mln mieszkańców państw UE.

Była to odpowiedź na Europejską Inicjatywę Obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age", zainicjowaną przez organizację Compassion in World Farming oraz Compassion in World Farming Polska. Swoją zasługę miał także Parlament Europejski, który przyjął 10 czerwca rezolucję dot. inicjatywy wycofania chowu klatkowego oraz tego, by wszystkie produkty importowane do UE spełniały normy dotyczące hodowli bezklatkowej.

Chów klatkowy zakazany od 2027 roku

Według planów Komisji, do końca 2023 r. zostanie przedstawiony wniosek ustawodawczy mający na celu wycofanie i wprowadzenie pełnego zakazu dla chowu klatkowego zwierząt wymienionych w inicjatywie "Koniec Epoki Klatkowej". Chodzi o kury, świnie, cielęta, króliki, kaczki, gęsi i inne zwierzęta hodowlane. Zakaz chowu klatkowego ma wejść w życie w 2027 r. Komisja Europejska ogłosiła również, że rozważy wprowadzenie zasad lub norm dotyczących produktów importowanych z państw spoza UE, aby przestrzegały przepisów obowiązujących w UE.

Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień - czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła

- powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej".

Setki milionów zwierząt zamknięte w klatkach

Jak podaje Compassion Polska "ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach. Powoduje to ogromne cierpienie. Zwierzęta nie mogą wyrażać w nich swoich podstawowych, naturalnych zachowań, w klatkach nie mogą się często nawet obrócić czy rozpostrzeć skrzydeł".

Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy znowu do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie

- wskazała Małgorzata Szadkowska.

Więcej o: