To pierwszy raz, kiedy polskie miasto doszło do finału konkursu European Green Capital Award. Zgłoszone Krakowa oceniało 12 niezależnych ekspertów kierujących się 12 kategoriami środowiskowymi, między innymi jakością wody, gospodarką ściekową czy zarządzaniem przestrzenią publiczną.
Komisja Europejska nagradza w konkursie miasta, które osiągają wysokie standardy środowiskowe i są zaangażowane w dalszą poprawę i zrównoważony rozwój. "Potrzebna jest systemowa zmiana w naszych społeczeństwach i gospodarkach, aby ukształtować je w większym stopniu w równowadze z potrzebami planety. Wszyscy mamy swoją rolę do odegrania, ale w szczególności mają ją nasze miasta, w których mieszka 75 proc. ludności Europy" - czytamy na stronie internetowej ec.europa.eu.
Czterej finaliści tytułu Zielonej Stolicy Europy 2023 to: Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) i Tallin (Estonia) i Kraków (Polska). W konkursie brał też udział Belgrad (Serbia) oraz Skopje (Republika Macedonii Północnej), Zagrzeb (Chorwacja), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), Izmir (Turcja), Košice (Słowacja) i Logroño (Hiszpania), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 września w Lahti, Europejskiej Zielonej Stolicy 2021. Laureaci nagrody zostaną spośród grupy finalistów, którzy są doskonałymi wzorami do naśladowania dla zielonych miast w całej Europie. "Pełniąc rolę 'ambasadorów zmian', zdobywcy tytułu będą motywować i inspirować inne miasta w Europie i coraz częściej na świecie, promować dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, pobudzanie do innowacji, a także współpracę z obywatelami i przedsiębiorstwami. Pokażą, że zielone miasta radzą sobie lepiej nie tylko ekologicznie, ale także gospodarczo i społecznie. Zapewniają lepszą jakość życia swoim obywatelom" - czytamy na stronie internetowej ec.europa.eu.
Przed miastami, które dotarły do finału, jest teraz ostatni etap konkursu: we wrześniu zaprezentują się przed międzynarodowym jury, składającym się z ekspertów z różnych dziedzin ekologii. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 600 tys. euro oraz tytuł "Zielonej Stolicy Europy 2023". Pierwszy tytuł został przyznany w 2010 roku i otrzymał go wtedy Sztokholm, do tej natomiast pory przyznano go 12 miastom. Zwycięzcy ostatnich lat to: Grenoble (2022), Lahti (2021) i Lizbona (2020).