Polacy toną w śmieciach. Taniej już nie będzie. "Niedomykające się pojemniki symbolem"

- Pandemia obnażyła i zintensyfikowała problemy polskiego recyklingu. Tak dane dotyczące wzrostu ilości śmieci produkowanych przez Polaków komentuje ekspert. Polacy produkują bowiem coraz więcej śmieci, szczególnie tych, których nikt nie przetwarza. Specjaliści ostrzegają też, że wzrost liczby odpadów przekłada się na wyższe ceny.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące śmieci. Nie są optymistyczne. Ze statystyk wynika bowiem, że przeciętny Polak wytworzył w 2020 roku 342 kg odpadów. To wzrost o 10 kg względem roku poprzedniego. Ilość śmieci poddanych recyclingowi wzrosła symbolicznie.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Śmieci coraz więcej. Polska goni europejską średnią

Do recyclingu trafiło bowiem 25,7 proc. odpadów, co stanowi wzrost o zaledwie 1,7 proc. Tymczasem zgodnie z przyjętymi przez Unię Europejską wytycznymi do 2025 roku współczynnik powinien wynieść 55 proc. 

GUS informuje też, że 2020 roku na wysypiska trafiło 13,1 mln ton odpadów komunalnych. I tu widoczny jest niepokojący wzrost, który wynosi w stosunku rocznym 3 proc. Oznacza to co prawda, że ilość odpadów wytworzonych przez statystycznego Polaka jest znacznie poniżej średniej europejskiej, ale jednocześnie jest dowodem za pogonią za Zachodem. W UE liczba wytwarzanych śmieci wynosi bowiem średnio 502 kg na osobę. I tu widoczny jest wzrost, bo w 2019 r. współczynnik wynosił 495 kg. 

Pandemia COVID-19 zaszkodziła środowisku. Przybywa śmieci

Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling, cytowany przez Interię, twierdzi, że w danych dotyczących śmieci widoczny jest wpływ pandemii COVID-19. - Pandemia obnażyła i zintensyfikowała problemy polskiego recyklingu - stwierdził. Jego zdaniem "niedomykające się lub zasypane wokół śmieciami pojemniki w altanach śmieciowych stały się symbolem zaistniałej sytuacji". 

Zdaniem eksperta wzrost zapotrzebowania na produkty higieniczne i spożywcze w opakowania oraz rozwój branży e-commerce "spowodowały dwu-trzykrotne zwiększenie strumienia odpadów opakowaniowych, które trafiają do systemu". 

Śmieci coraz droższe. "Taniej na pewno już nie będzie"

Eksperci twierdzą, że jednym z powodów wzrostu cen wywozu śmieci jest o, że odpadów przybywa. Problemem jest również znalezienie nabywców na surowce wtórne, pozyskane w ramach recyclingu.

Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami twierdzi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że wadliwy jest system rozliczania. "Przerzucenia kosztów gospodarki odpadami jedynie na mieszkańców, poprzez zwolnienie z odpowiedzialności finansowej producentów opakowań i produktów w opakowaniach" - wyjaśnia ekspert. 

Więcej o: