National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) to amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Instytucja regularnie publikuje raporty dotyczące m.in. temperatury na świecie. Z najnowszej publikacji wynika m.in., że czerwiec 2021 r. był jednym z najcieplejszych szóstych miesięcy w roku w historii pomiarów prowadzonych przez tę instytucję.
Biorąc pod uwagę pomiary temperatury z całego świata, naukowcy orzekli, że był to piąty najcieplejszy czerwiec od 1880 roku. Dla Europy był to jednak drugi najcieplejszy czerwiec od 142 lat, a dla Afryki i Ameryki Północnej - najcieplejszy w historii pomiarów zbieranych przez NOAA. Czerwiec 2021 był także 45. czerwcem z rzędu i 438. miesiącem z rzędu, w trakcie którego średnia temperatura była wyższa niż średnia z XX wieku.
Czytaj też:
Pożary w Ameryce Północnej. Zachód USA walczy z ogniem i rekordową temperaturą
Rekord temperatury w Kanadzie. Według służb upały mogły doprowadzić do śmierci 69 osób
Pożary w Ameryce Północnej. Zachód USA walczy z ogniem i rekordową temperaturą
Rekord temperatury w Kanadzie. Według służb upały mogły doprowadzić do śmierci 69 osób
Naukowcy wymieniają także szereg zjawisk, które towarzyszyły wyjątkowo ciepłemu czerwcowi, w tym:
Z prognoz National Centers for Environmental Information (NCEI) wynika, że jest wysoce prawdopodobne, iż 2021 roku będzie zaliczał się do dziesięciu najcieplejszych lat w historii.
Zmiany klimatu sprawiają, że huragany są coraz silniejsze
Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest "paliwem" dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań z powodu zmian klimatu huragany mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.
Niektóre badania naukowe wskazują, że o ile sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, za to stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej.
Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.