USA. Gigantyczne złote rybki zagrażają ekosystemowi. "Proszę ich nie wypuszczać!"

Miasto Burnsville w amerykańskim stanie Minnesota apeluje do mieszkańców, aby nie wypuszczali na wolność niechcianych złotych rybek. W jeziorze znaleziono kilka dużych okazów. Władze miasta przypominają, że zwierzęta domowe mogą na wolności urosnąć i spowodować poważne problemy w ekosystemie.

Amerykańskie miasto Burnsville udostępniło zdjęcia przedstawiające kilka złotych rybek złowionych podczas badania jeziora Keller. Stwierdzono, że złote rybki mogą przyczynić się do obniżenia jakości wody poprzez zamulanie dna i wyrywanie roślin.

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Złote rybki zagrożeniem. Miasto Burnsville apeluje

"Proszę nie wypuszczać swoich złotych rybek do stawów i jezior!" - czytamy w komunikacie miasta opublikowanym na Facebooku wraz ze zdjęciami rybek.

W Minnesocie złote rybki są regulowanym gatunkiem inwazyjnym, co oznacza, że wypuszczanie ich do wód publicznych jest nielegalne. "Zamiast wypuszczać złote rybki w lokalnym jeziorze lub stawie, rozważ inne opcje znalezienia nowego domu, takie jak poproszenie odpowiedzialnego przyjaciela lub sąsiada, aby się nimi zaopiekował" - apelowało miasto Burnsville w poście na Facebooku.

Australia. W 2020 roku najwięcej ofiar śmiertelnych rekinów od ponad 80 lat (zdjęcie ilustracyjne) Naukowcy walczą, by ochronić "superautostrady" żółwi i rekinów

Urzędnicy zajmujący się dziką fauną i florą mają do czynienia z podobnym problemem w pobliskim hrabstwie Carver, gdzie w październiku zeszłego roku usunięto z potoku 50 000 złotych rybek. Proces ten był częścią trzyletniego planu badania i zarządzania tym gatunkiem, który spowodował problemy w całych Stanach Zjednoczonych - pisze BBC. Według Daryla Jacobsona, menedżera ds. zasobów naturalnych miasta Burnsville, złote rybki mają tendencję do dopasowywania się do środowiska i dlatego mogą być małe w akwarium domowym, ale większe w naturalnych wodach - pisze usatoday.com. Zwierzęta te mogą powodować ogromne szkody gospodarcze i środowiskowe.

Złote rybki na wolności. Nie tylko USA mają problem

Nie tylko Stany Zjednoczone borykają się z plagą złotych rybek w zbiornikach wodnych. W 2017 roku rada niemieckiego miasta Monachium poinformowała, że ławice złotych rybek powodują, że przedstawiciele innych gatunków umierają z głodu. Problem stał się tak poważny, że rada zagroziła grzywną każdemu przyłapanemu na wypuszczaniu zwierząt domowych do wód publicznych. Z kolei w dzikich wodach Wielkiej Brytanii znaleziono równie duże złote rybki w 2010 roku - przypomina BBC.

Ave Maria, czyli miasto 'po bożemu'. Stworzył je multimilioner od pizzy USA. Ave Maria, miasto katolików. Tworzy je multimilioner od znanej pizzy

Więcej o: