Zdjęcie pokazuje skutki powodzi w Niemczech. Ogromne osuwisko tuż za miastem

Szerokie na nawet 300 m osuwisko powstało za miastem Erftstadt na zachodzie Niemiec. To skutki katastrofalnej powodzi w regionie. Na zdjęciu lotniczym widać, jak pole i droga zniknęły z powierzchni ziemi. Naukowcy zwracają uwagę, że częstsze i silniejsze ekstremalne opady to jeden z przewidywanych od dawna skutków zmian klimatu.

Już do ponad stu wzrosła liczba ofiar powodzi na zachodzie Niemiec, a 1300 jest uznawanych za zaginione. Przez zachodnie landy w tym kraju przechodzą niespotykane od lat ulewy, który wywołują powodzie. Żywioł dotknął też Belgię, Holandię, Luksemburg i Szwajcarię

Do ratowania ludzi zaangażowano wojsko - już ponad 800 żołnierzy, także z ciężkim sprzętem, bierze udział w akcji. 

Rekordowe ulewy spowodowały, że wiele rzek wystąpiło z brzegów. W Nadrenii Północnej-Westfalii i w Nadrenii-Palatynacie niektóre wsie zostały całkowicie zniszczone.

Skalę i siłę powodzi pokazuje zdjęcie lotnicze jednej z dzielnic miasta Erftstadt. Woda zaczęła wlewać się do położonej w okolicy żwirowni, powodując osuwisko. Pochłonęło ono fragment pola i drogi, zagroziło też budynkom w miejscowości. Wyrwa ma nawet 300 metrów szerokości. 

embed

Fot. Rhein-Erft-Kreis | google.com/maps

Władze lokalne poinformowały, że wymycie gruntów doprowadziło do osłabienia fundamentów i zawalenia niektórych budynków. Kilka osób zginęło. Pomimo ostrzeżeń niektórzy mieszkańcy wrócili do domów, po czym musieli wzywać pomoc. "Ratunek nie zawsze jest możliwy" - poinformowano. 

Większa intensywność i częstotliwość ekstremalnych opadów to jeden przewidywanych od dawna efektów zmian klimatu. Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzały się zawsze, dlatego naukowcy - przynajmniej bez wykonania badań - nie stwierdzają, że ta konkretna powódź czy ta fala upałów nastąpiła wyłącznie z powodu zmian klimatu. Jednak nauka mówi, że zwiększone jest prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk i dokładnie to obecnie obserwujemy. 

Więcej o: