"Księżycowa ryba" wyrzucona na plażę w USA. Tropikalny okaz ważył 45 kg

45-kilogramowy strojnik zwany także "rybą księżycową" został znaleziony na plaży w Oregonie w USA. Martwy okaz mierzy ponad metr długości.

14 lipca na Sunset Beach znaleziono dużą rybę, rzadko spotykaną na wybrzeżu Oregonu w Stanach Zjednoczonych. Okaz strojnika mierzy ponad metr długości i ważył 45 kilogramów. Odkrycie zostało zgłoszone do Seaside Aquarium o godz. 8 czasu lokalnego.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

"Księżycowa ryba" na plaży w Oregonie

"Po obejrzeniu zdjęć z wybrzeża szybko zareagowali naukowcy, którzy zabrali rybę. Wywołało to spore zamieszanie w akwarium, gdzie pracownicy przyglądali się wyjątkowej rybie o oryginalnych kształtach. W celach edukacyjnych znaleziony strojnik zostanie zamrożony. We współpracy z dyrektorem edukacyjnym Columbia River Maritime Museum, Nate'em Sandelem, wybrana grupa szkolna będzie miała szansę na przeprowadzenie sekcji zwierzęcia" - czytamy w poście opublikowanym przez ogród zoologiczny Seaside Aquarium.

Jak podaje Wikipedia, strojnik osiąga maksymalnie do 200 cm długości i masę ciała do 100 kg. Znaleziony w Oregonie okaz nie był zatem szczególnym gigantem.

Lynn Mattes z programu Zasobów Morskich w Oregon Department of Fish and Wildlife stwierdził w rozmowie z Newsweekem, że znalezienie strojnika na plaży to z całą pewnością rzadkie wydarzenie. Mattes podkreślił, że wędkarze od czasu do czasu łapią rybę księżycową podczas połowów tuńczyka białego i zawsze kiedy to się dzieje, jest to wielka wiadomość dla społeczności wędkarskiej. Seaside Aquarim podkreśliło w poście, że spotkanie strojnika w Oregon jest rzadkie, ale zdarzało się już wcześniej, wskazując na raport o człowieku, który złowił taką rybę 60 km od rzeki Columbia.

Więcej o: