Walka o wpływy w Arktyce a zmiany klimatyczne. Co przyciąga mocarstwa? [PODCAST]

Arktyka na naszych oczach się zmienia, ale trudność w jej eksploracji jest porównywalna z wysłaniem łazika na Marsa - w rozmowie z Gazeta.pl mówił dr hab. Michał Łuszczuk. Czy w kontekście eksploracji (i eksploatacji) Arktyki będziemy mieli do czynienia z takim wyścigiem, jaki teraz obserwujemy w lotach kosmicznych?
Posłuchaj podcastu

- Przez bardzo wiele dekad jedynymi strukturami, czy organizacjami, które mogły swobodnie i w miarę bezpiecznie funkcjonować na dalekiej północy, to były struktury i organizacje związane z wojskiem, ze strukturami paramilitarnymi, jak straż wybrzeża - wyjaśnił dr hab. Łuszczuk. - Teraz postęp technologiczny otwiera możliwości przed firmami cywilnymi, prywatnymi. Ale one kierują się nie interesem politycznym, tylko zyskiem.

O tym, jakie mogą być konsekwencje eksploracji Arktyki dla bezpieczeństwa energetycznego świata oraz bioróżnorodności tego regionu, usłyszycie w wywiadzie Marii Mazurek. Dr hab. Michał Łuszczuk, prof. UMCS, wiceprzewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, był gościem jednego z odcinków Zielonego Poranka Gazeta.pl. Teraz cała rozmowa jest dostępna w formie podcastu. Zachęcamy do jej wysłuchania.

Więcej o: