Położyli kostkę, teraz ją zerwą i posadzą drzewa. Koniec betonozy w Skierniewicach

- Zmiana oblicza tego placu nurtuje mnie od lat. (...) Przyszedł czas na kolejny krok i zaplanowanie zieleni - zapowiedział Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Rynek w Skierniewicach przeszedł modernizację w 2005 r. Wówczas wycięte zostały drzewa, które rosły tam od lat 50-60 XX w. Główny plac miasta został pokryty kostką granitową. Nowa koncepcja pozwoliła wykorzystać rynek jako teren organizacji targów, m.in. Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Był to także powrót do historycznego charakteru tego miejsca.

Zobacz wideo Dominika Lasota (MSK): Pomimo pandemii kryzys klimatyczny się nie zatrzymał

Rynek w Skierniewicach zazieleni się na nowo

Od jakiegoś czasu mówi się o zmianie koncepcji głównego placu miasta. Mieszkańcom Skierniewic zwłaszcza w miesiącach letnich doskwiera upał. Minione lato pokazało, że pergole, kwietniki i nieliczne, wystawiane w doniczkach drzewa nie są w stanie zapewnić odrobiny cienia. 

- Zmiana oblicza tego placu nurtuje mnie od lat. W ostatnich latach udało nam się stworzyć nowe formaty miejskich wydarzeń, które ściągnęły do centrum całe rodziny. W rynku ustawiliśmy także drewniane pergole, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Przyszedł czas na kolejny krok i zaplanowanie zieleni. Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy stale przychodzą do nas z nowymi pomysłami - tłumaczył w rozmowie z portalem skierniewice.naszemiasto.pl prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Drzewa mogą pojawić się już jesienią

- Za nami jest bardzo owocna wizyta u konserwatora zabytków. Nasze pomysły i argumenty spotkały się ze zrozumieniem, za co serdecznie dziękuję. Jestem umówiony z panią konserwator na wizytę w Skierniewicach jeszcze w lipcu. Wtedy zdecydujemy o ostatecznym kształcie nowych nasadzeń. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa posadzimy jesienią - dodał prezydent Jażdżyk.

"Finalny projekt ma nie tylko odpowiadać na potrzebę zazielenia placu, ale także spełniać wymogi dotyczące utrzymania historycznego charakteru tego terenu" - podaje portal skierniewice.naszemiasto.pl. 

Więcej o: