Położyli kostkę, teraz ją zerwą i posadzą drzewa. Koniec betonozy w Skierniewicach

- Zmiana oblicza tego placu nurtuje mnie od lat. (...) Przyszedł czas na kolejny krok i zaplanowanie zieleni - zapowiedział Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Rynek w Skierniewicach przeszedł modernizację w 2005 r. Wówczas wycięte zostały drzewa, które rosły tam od lat 50-60 XX w. Główny plac miasta został pokryty kostką granitową. Nowa koncepcja pozwoliła wykorzystać rynek jako teren organizacji targów, m.in. Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Był to także powrót do historycznego charakteru tego miejsca.

Zobacz wideo Dominika Lasota (MSK): Pomimo pandemii kryzys klimatyczny się nie zatrzymał

Rynek w Skierniewicach zazieleni się na nowo

Od jakiegoś czasu mówi się o zmianie koncepcji głównego placu miasta. Mieszkańcom Skierniewic zwłaszcza w miesiącach letnich doskwiera upał. Minione lato pokazało, że pergole, kwietniki i nieliczne, wystawiane w doniczkach drzewa nie są w stanie zapewnić odrobiny cienia. 

Nowy skwer w Janowie Podlaskim Pędzą konie po betonie. W Janowie Podlaskim wycięto drzewa, ale jest fontanna

- Zmiana oblicza tego placu nurtuje mnie od lat. W ostatnich latach udało nam się stworzyć nowe formaty miejskich wydarzeń, które ściągnęły do centrum całe rodziny. W rynku ustawiliśmy także drewniane pergole, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Przyszedł czas na kolejny krok i zaplanowanie zieleni. Pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy stale przychodzą do nas z nowymi pomysłami - tłumaczył w rozmowie z portalem skierniewice.naszemiasto.pl prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Drzewa mogą pojawić się już jesienią

- Za nami jest bardzo owocna wizyta u konserwatora zabytków. Nasze pomysły i argumenty spotkały się ze zrozumieniem, za co serdecznie dziękuję. Jestem umówiony z panią konserwator na wizytę w Skierniewicach jeszcze w lipcu. Wtedy zdecydujemy o ostatecznym kształcie nowych nasadzeń. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drzewa posadzimy jesienią - dodał prezydent Jażdżyk.

Polska sprzeciwia się większej ochronie lasów w UE Polska lobbuje przeciwko ochronie lasów. List ministra do KE pełen "bzdur"

"Finalny projekt ma nie tylko odpowiadać na potrzebę zazielenia placu, ale także spełniać wymogi dotyczące utrzymania historycznego charakteru tego terenu" - podaje portal skierniewice.naszemiasto.pl. 

Więcej o: