Katastrofa klimatyczna. Nawet 23 mld zł rocznie mogą kosztować Polskę ekstremalne zjawiska pogodowe

Tysiące miliardów dolarów - tyle już globalnie kosztowała katastrofa klimatyczna. Z danych "Business Insider" wynika, że sama Polska rocznie wydaje od kilku do kilkunastu miliardów złotych na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są efektem zmian klimatu i globalnego ocieplenia.

Susze, a potem powodzie błyskawiczne, trąby powietrze, porywiste wiatry. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było tylko incydentem w strefie klimatycznej Polski, stało się już corocznym standardem w kraju nad Wisłą. Wiąże się to także z kosztami finansowymi, które podsumował "Business Insider". 

Zobacz wideo Małecki: Arktyka zmienia się bardzo szybko. Nic nie dzieje się bez przyczyny

Katastrofa klimatyczna kosztuje Polskę miliardy złotych

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy podsumował koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce już przed rokiem. Dyrektor instytucji Krystian Szczepański wyliczał, że w latach 2001-2016 Polska utraciła z tego powodu 78 mld złotych. 

Obecnie sytuacja jest jednak gorsza. Szczepański ocenia, że katastrofa klimatyczna kosztuje nas co roku 0,4 proc. PKB - czyli ponad 9 mld zł. Jednak, gdy ekstremalne zjawiska pogodowe występują ponadprzeciętnie często, koszty rosną do poziomu 0,5-1 proc. PKB. To daje od 11 do nawet 23 mld złotych rocznie na radzenie sobie ze skutkami globalnego ocieplenia. 

Globalne ocieplenie to koszt dla całego świata

Oczywiste jest, że nie tylko Polska traci finansowo na zmianie klimatu. Jak pisze "BI", z raportu firmy Munich Re wynika, że w ubiegłym roku katastrofa klimatyczna kosztowała cały świat około 210 mld dolarów. Jesto to niemal 50 mld dolarów więcej, niż rok wcześniej.

Już w latach 80. XX wieku raporty wskazywały katastrofalny wpływ ludzi na klimat. Przez następne 40 lat koszty szkód wywołanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe wyniosły 5,2 tys. mld dolarów. Średnia roczna wyniosła zatem 130 mld dol. Zawyżają ją ostatnie lata, ponieważ w 1980 r. odnotowano na całym świecie 249 poważnych incydentów wywołanych przez ekstremalną pogodę. W 2019 roku było ich już ponad 800. 

Więcej o: