Setki naukowców, tysiące opracowań. W poniedziałek ukaże się fundamentalny raport nt. klimatu

Liczy się każdy ułamek stopnia, każda zatrzymana tona CO2 - mówią eksperci w oczekiwaniu na publikację najważniejszego od lat raportu nt. zmian klimatu. ONZ-owski panel badaczy przeanalizował tysiące prac naukowych i stworzył fundamentalną analizę stanu zmian klimatu na Ziemi i tego, jaka będzie przyszłość. Raport, którego streszczenie zostanie opublikowane w poniedziałek, ma być podstawą do decyzji m.in. na tegorocznym szczycie klimatycznym.
Zobacz wideo Dominika Lasota (MSK): Pomimo pandemii kryzys klimatyczny się nie zatrzymał

W piątek przyjęty został najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). To ONZ-owski panel ekspertów, który od końca lat 80. tworzy najważniejsze podsumowania wiedzy naukowej na temat globalnego ocieplenia. Raporty te są podstawą do decyzji państwowych i międzynarodowych w sprawie walki ze zmianami klimatu. 

Poza raportami specjalnymi (jak słynny raport nt. ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza) IPCC co 6-7 lat przygotowuje tzw. Raporty Podsumowujące. To analiza całości aktualnej wiedzy o zmianach klimatu. Członkowie zespołu nie prowadzą swoich badań, ale analizują opublikowane prace naukowe związane z klimatem i na tej podstawie przedstawiają syntezę  najlepszej dostępnej wiedzy. Ostatni taki raport opublikowano w latach 2013-2014. 

Nowy dokument ukaże się w momencie dramatycznych zdarzeń w różnych częściach świata - od powodzi w Niemczech, Chinach i Indiach po pożary w USA, Rosji, Grecji czy Turcji. Dokładnie takie skutki zmian klimatu naukowcy przewidywali już wcześniej. Z drugiej strony publikacja ma miejsce na kilka miesięcy przed szczytem klimatycznym COP26 w Wielkiej Brytanii, zatem najnowsza wiedza będzie podstawą decyzji podejmowanych tam przez rządy. Daje to możliwość stawiania władzom pytań o ich działania wobec kryzysu klimatycznego - ponieważ w zasadzie wszystkie kraje świata akceptują wiedzę przedstawianą przez IPCC, powinny też podejmować działania adekwatne do ustaleń naukowców.

W poniedziałek o godz. 10 rano na konferencji prasowej przedstawione zostanie streszczenie pierwszej części raportu - dotyczy naukowych podstaw wiedzy o fizyce zmian klimatu. Podsumowanie raportu od razu znajdziecie w Gazeta.pl. Części II i III (zajmujące się zajmują się skutkami, zagrożeniami i adaptacją do zmian klimatu oraz zatrzymywaniem globalnego ocieplenia) ukażą się w przyszłym roku. 

Zmiany klimatu. IPCC kończy prace nad nowym raportem.Na ten raport czekaliśmy osiem lat. IPCC finalizuje prace

Monumentalny raport nt. zmian klimatu

Skala pracy nad publikacją jest gigantyczna. Raport był opracowywany przez ponad 200 naukowców i naukowczyń, a później przyjęty przez nich oraz przedstawicieli 195 rządów - stron ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Badacze przeanalizowali 14 tys. prac naukowcach o najróżniejszych aspektach zmian klimatu. Ponadto tysiące ekspertów przedstawiło w sumie kilkadziesiąt tysięcy komentarzy do jego treści, co było przedmiotem analizy autorów i autorek. 

Analiza opisze naukowe podstawy zmian klimatu - przeszłych, trwających oraz przyszłych, w tym scenariusze tego, jak zmieni się klimat Ziemi w zależności od tego, ile gazów cieplarnianych wyemitujemy. W dokumencie znajdą się także informacje o tym, jak globalne ocieplenie wpływa na ekstremalne zjawiska jak fale upałów, nawalne deszcze, huragany itd. - teraz i w przyszłości. 

Czego można spodziewać się po raporcie? - Nauka przypomina nam to, o czym w dobie pandemii koronawirusa było ciszej: czas na gruntowną transformację światowej gospodarki ucieka. Kluczowa będzie najbliższa dekada, a solidarność klimatyczna wymaga zdecydowanych działań także w Polsce - powiedziała Julia Kozakiewicz, analityczka ds. prawa klimatycznego w ClientEarth. - Czas przestać usprawiedliwiać własny brak działania emisjami innych krajów. Teraz każdy ułamek stopnia, a więc każda zredukowana tona CO2 i każdy ocalony przed wycięciem las mają znaczenie - dodała.

Więcej o: