Pożary lasów w Hiszpanii. Ewakuowano setki osób. W Andaluzji padł nowy rekord temperatury

Setki osób ewakuowano w prowincji Ávila w środkowej Hiszpanii z powodu pożarów lasów. Tymczasem w miejscowości Montoro w Andaluzji odnotowano nowy rekord temperatury. Meteorolodzy przewidują, że temperatury w Hiszpanii będą jeszcze rosły.
Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa

Hiszpania walczy z pożarami lasów. Sytuację w kraju utrudnia wysoka temperatura, która zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych pożarów.

Hiszpania. Pożary niszczą lasy. Park narodowy Sierra de Espadan zagrożony

W niedzielę w prowincji Ávila (w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León) ewakuowano setki mieszkańców. Do walki z ogniem wysłano ponad 500 strażaków - podaje "Daily Mirror". W ciągu doby spłonęło tam około 10 tysięcy hektarów lasów (to tyle, co powierzchnia Piły albo Białegostoku). Tego samego dnia w Azuébar w Walencji do gaszenia pożarów wykorzystano 12 samolotów - informuje France24. Ogień zagraża również parkowi narodowemu Sierra de Espadan, w regionie Walencji.

Tymczasem hiszpańska służba pogodowa wydała w niedzielę ostrzeżenie przez wysokimi temperaturami. Agencja spodziewa się, że temperatury będą nadal rosły.

Hiszpania. Nowy rekord temperatury. W Montoro koło Kordoby w Andaluzji 47,5 st. C

Weekend w Hiszpanii był wyjątkowo gorący, a w miejscowości Montoro koło Kordoby w Andaluzji padł nowy rekord temperatury. W sobotę termometry pokazały tam temperaturę 47,4 stopnia Celsjusza - podaje "Daily Mirror". To o 0,1 stopnia więcej od poprzedniego rekordu, który został ustanowiony 13 lipca 2017 roku.

Zmiany klimatu zwiększają zagrożenie pożarami

Wzrost temperatury, wraz z nim silniejsze fale upałów i zmiana wzorców pogodowych (np. bardziej intensywne, ale rzadsze opady) to przewidywane przez badaczy skutki globalnego ocieplenia.

To sprawia, że w dotkniętych nimi regionach zwiększa się zagrożenie pożarami. Na przykład w raporcie naukowym na zlecenie australijskiego rządu oceniono, że w wielu rejonach kraju ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza zwiększy intensywność pożarów o 25 proc., powiększy teren objęty pożarami o połowę i skraca okres między pojawianiem się ognia.

W rejonach charakteryzujących się występowaniem pożarów, jak Kalifornia czy Australia, mogą być one groźniejsze niż wcześniej. Ekstremalna susza i upały pozwalają np. na powstawanie gigantycznych pożarów - pojedyncze osiągają nawet 500 tys. hektarów. Taka skala ognia jest nie do opanowania przez strażaków.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: