Pożary we Francji i Portugalii. Kolejne kraje pochłaniają płomienie, palą się tysiące hektarów

Pożary dopadły kolejne kraje. Problemy ma Francja oraz Portugalia. Ogień objął obszary wielkości tysięcy hektarów.

Od początku sierpnia Europa walczy z pożarami. Te wybuchały w Grecji, Turcji i we Włoszech. Problemy ma też leżąca w basenie Morza Śródziemnego Algieria. Do listy dołączyła niestety również Portugalia oraz Francja.

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Pożary we Francji

Na południu Francji ponad pięć tysięcy hektarów lasu spłonęło w pożarze, który wybuchł wczoraj w departamencie Var. 700 strażaków nadal walczy z ogniem. Jest to największy w tym roku pożar we Francji.

Prefektura departamentu Var podała, że 3 osoby zostały ranne, a 19 trafiło do szpitala z powodu zatrucia dymem.

Pożar wybuchł wczoraj około 18:00 na stacji benzynowej w miejscowości Gonfaron, znajdującej się w pobliżu zatoki Saint-Tropez. Silny wiatr sprawił, że ogień szybko zajął las i zaczął zbliżać się do zabudowań. W nocy strażacy ewakuowali tysiące mieszkańców okolic oraz turystów, wypoczywających w siedmiu pobliskich kempingach. Lokalne media informują, że ogień zniszczył hotel oraz pole namiotowe.

Ogień nadal nie jest opanowany, a w akcji ratowniczej uczestniczy dziesięć samolotów gaśniczych oraz cztery helikoptery. Na miejsce przybędzie dziś minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin.

Francuskie władze wezwały turystów do omijania zatoki Saint-Tropez, aby nie blokować akcji ratowniczej.

Pożary w Portugalii

Setki portugalskich strażaków próbują opanować pożar w regionie Algarve w południowej Portugalii. Ogień zmusił do ewakuacji około 60 osób, jeden strażak został poszkodowany.

Pożar wybuchł wczoraj rano w turystycznym regionie Algarve w pobliżu granicy z Hiszpanią. Spłonął budynek rolniczy, usytuowany na wzgórzu otoczonym sadami. Stamtąd pożar rozprzestrzenił się przez lasy sosnowe w kierunku wybrzeża. Początkowo strażakom udało się opanować pożar, ale ogień wzmógł się po południu i objął około trzy tysiące hektarów. Jeden ze strażaków trafił do szpitala po poparzeniu. Portugalskie władze zamknęły też autostradę przecinającą Algarve.

Portugalia jest kolejnym krajem europejskim, który mierzy się z falą pożarów. W kraju od piątku obowiązuje alarm przeciwpożarowy.

Więcej o: