USA. Pożary lasów zwiększyły liczbę zachorowań i zgonów na COVID-19

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane dymem uwolnionym na skutek rekordowych ubiegłorocznych pożarów lasów w USA, wydaje się mieć związek ze znacznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 - informuje pismo "Science Advances".

Francesca Dominici z Harvard University i jej współpracownicy twierdzą, że 19 742 zarejestrowanych przypadków zakażeń COVID-19 i 748 zgonów związanych z koronawirusem może mieć powiązania ze skokowymi zmianami poziomu drobnych cząstek stałych PM2,5, uwolnionych przez pożary w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie.

Zobacz wideo Pożary w Stanach Zjednoczonych zbierają coraz większe żniwo

Pożary a COVID-19. Badania pokazują związek

Powiązania między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczone powietrze a większym ryzykiem zgonu i ciężkiego przebiegu COVID-19 zostały już dobrze udokumentowane. Jednak nowe badania pokazują, w jaki sposób krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia, w tym przypadku z pożarów, mogła wpłynąć na zdrowie w czasie pandemii. - To oznacza, że szczególnie w hrabstwach dotkniętych pożarami, ludzie powinni przede wszystkim bezwzględnie się zaszczepić i nosić maseczki - mówi Dominici.

Autorzy przeanalizowali codzienne dane na temat zachorowań i zgonów na COVID-19 oraz poziomów PM2,5 w okresie od marca do grudnia 2020 roku w 92 hrabstwach, które obejmują 95 proc. populacji Kalifornii, Oregonu i Waszyngtonu. Następnie zbadali inne możliwe powiązań, w tym z pogodą i danymi z Facebooka dotyczące tego, ile osób się wówczas przemieszczało. Jak się okazało, każde dodatkowe 10 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny powietrza w ciągu 28 dni wiązało się z 11,7-proc. wzrostem liczby zachorowań z powodu koronawirusa i 52,8-proc. wzrostem liczby zgonów z powodu COVID-19.

Naukowcy podkreślają potrzebę ograniczenia emisji dwutlenku węgla

Z powodu pożarów niektóre hrabstwa odnotowały przez kilka dni z rzędu poziomy PM2,5 wyższe niż 500 mikrogramów na metr sześcienny, czyli znacznie powyżej poziomu uznanego przez amerykańskie organy ochrony środowiska za "niebezpieczny". Wpływ zanieczyszczenia na zachorowania i zgony z powodu COVID-19 był bardzo zróżnicowany w zależności od regionu. Jak mówi Dominici, prawdopodobnie dlatego, że "trajektoria pandemii w każdym hrabstwie była znacznie inna". Zespół uważa, że liczba odnotowanych przypadków wzrosła z powodu narażenia na PM2,5, ponieważ doprowadziło to do poważniejszej postaci choroby. Na przykład u osób, które normalnie przeszłyby koronawirusa bezobjawowo, mogły rozwinąć się objawy.

Dominici zastrzega, że mogą istnieć jeszcze inne wyjaśnienia tego związku, których zespół nie uwzględnił. Możliwe, że liczba osób narażonych na PM2,5 oszacowana na podstawie zdjęć satelitarnych dymu, może nie odzwierciedlać rzeczywistej ekspozycji. Niemniej troska o zdrowie dotycząca chorób zakaźnych to zdaniem autorów badań kolejny argument za ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, która sprzyja ociepleniu klimatu, zaś ocieplenie klimatu - pożarom. 

Autor: Paweł Wernicki (PAP)

Więcej o: