Hiszpania. Niewielka gmina na drodze do pełnego zasilania z odnawialnej energii. Chcą czystego nieba

Hiszpańska gmina Aras de los Olmos od pięciu lat inwestuje w energię odnawialną. Jest już niemal samowystarczalna. Inwestycje się opłaciły także pod względem finansowym, a region odwiedzają nie tylko turyści, ale też naukowcy.

Aras de los Olmos to licząca 380 mieszkańców gmina nieopodal Walencji. W 2016 roku rozpoczęto tam  rewolucję energetyczną, która niedługo pozwoli być regionowi samowystarczalnym - donosi "El Pais". Projekt rozpoczęto m.in. po to, by zapobiec wyludnianiu się gminy. 

Hiszpańska wioska będzie w 100 proc. ekologiczna

Energię w mieście zapewniają wiatraki i panele fotowoltaiczne. Trwa też budowa parku paneli słonecznych oraz małej hydroelektrowni. Na te cele gmina otrzymała już pół miliona euro od hiszpańskiego rządu. Cały projekt jest warty jednak 4 mln euro. W to wliczone jest budowa biogazowni, która będzie zasilania odpadami roślinnymi i gnojowicą. W ten sposób prąd będzie dostępny w wiosce przez 24 godziny na dobę. To pozwoli Aras de los Olmos stać się pierwszą w pełni ekologiczną wioską w Hiszpanii.

Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba dostosować jeszcze całą infrastrukturę w mieście. W tym celu rozpoczęto współpracę z walencką politechniką. Jak widać, Aras de los Olmos nie działa na własną rękę. Również przy biogazowni współpracują z naukowcami, dzięki czemu stali się elementem europejskiego programu naukowego. Naukowcy natomiast dostali dzięki tej współpracy możliwość badania przydatności wybranych mikroogranizmów nie tylko w laboratoriach, ale też w realnych warunkach. 

Transformacja energetyczna przynosi spodziewane skutki

Aras de los Olmos jest położone na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza. Gmina jest wiec dobrym miejscem do obserwacji nieba. I to właśnie kolejny powód, dlaczego zdecydowano się tam na swoją małą transformację energetyczną. W ten sposób chcą zachować przejrzystość nieba, z której jest on znany. W okolicy rośnie liczba punktów obserwacji astronomicznych, a wraz z tym liczba turystów, którzy odwiedzają gminę. 

Więcej o: