Naukowcy i członkowie lokalnej społeczności australijskiej wyspy Goolboodi (zwanej także Wyspą Orfeusza) jakiś czas temu brali udział w kursie "Ekologia Rafy". Nie mogli się więc spodziewać, że podczas nurkowania znajdą rekordowy koralowiec, bo nie to było ich celem. Przypadkiem jednak natrafili na okaz, który nazwano Muga dhambi. W języku Manbarra (autochtonów Palm Island, archipelagu, do którego należy Goolboodi) oznacza to po prostu duży koral.
Muga dhambi ma kształt półkuli o wysokości 5,3 m. Jego średnica sięga aż 10,4 m. To aż 2,4 m więcej niż poprzedni rekordzista Wielkiej Rafy Koralowej.
Muga dhambi przetrwał nawet 80 cyklonów, liczne blaknięcia koralowców i stulecia ekspozycji na inwazyjne gatunki, odpływy i działalność człowieka. Mimo to jest w bardzo dobrym zdrowiu i w 70 proc. składa się z żywych koralowców
- powiedział dr Adam Smith, wykładowca na Uniwersytecie Jamesa Cooka.
Na podstawie tempa wzrostu koralowców skalnych, które zestawiono z rocznymi temperaturami powierzchni wody, naukowcy oszacowali, że Muga dhambi ma od 421 do 438 lat.
Dr Smith poinformował, że w badaniach koralowca uczestniczył zespół złożony z wielu naukowców, z których najmłodszy Kailash Cook miał 17 lat, a najstarszy dr Charlie Veron skończył 76 lat.
To był zaszczyt udokumentować tak wspaniały kawałek naszej Wielkiej Rafy Koralowej. Publikacja z Charliem Veronem, ojcem chrzestnym koralowców, to coś, co zdarza się tylko raz i nigdy tego nie zapomnę
- stwierdził dr Smith.
Zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji, że z Wielkiej Rafy Koralowej zniknęło w ostatnich 30 latach 50 proc. populacji koralowców. Również dr Smith wspomniał o tym problemie. Razem z autorami badania Muga dhambi zarekomendował monitorowanie koralowca i dodał, że wraz ze wzrostem negatywnych skutków zmian klimatu, pogarszającej się jakości wód, przełowień oraz zmian w linii brzegowej, w przyszłości może być konieczna pomoc przy rekultywacji Wielkiej Rafy Koralowej, w tym nowoodkrytego koralowca.
Zdaje sobie sprawę, że największym zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej są zmiany klimatu. Dlatego z przyjemnością donoszę, że emisje gazów cieplarnianych, wygenerowane podczas badania, zostały zmierzone i zrównoważone w ramach naszej polityki w zakresie emisji dwutlenku węgla
- podsumował dr Smith.