"Kwaśny deszcz" w Polsce? RCB opublikowało komunikat w związku z wybuchem wulkanu

W następstwie wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie w powietrze wzniosły się ogromne kłęby toksycznego dymu. Zanieczyszczenia mają przemieszczać się w stronę Europy Środkowej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kwaśnego deszczu w Hiszpanii i pozostałej części Europy (w tym w Polsce) jest niewielkie.

19 września doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, która należy do Hiszpanii. Był on poprzedzony dziewięcioma dniami aktywności sejsmicznej. To pierwsza erupcja tego wulkanu od 1971 roku. 

Wulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La PalmieWulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie Wulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie/Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

Efektem erupcji jest wyrzucanie w do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku siarki, przez co tworzy się toksyczny pył. Dwutlenek siarki utlenia się i łączy z cieczą tworząc kwas siarkowy, który spada na ziemię z opadami - jest to tzw. kwaśny deszcz. Jak pisaliśmy wcześniej, w piątek chmury z dwutlenkiem siarki dotarły na południe Hiszpanii i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Teraz kierują się w stronę Europy Środkowej. 

. Demograficzne tsunami przeszło przez Polskę. Jego skala przeraża

- Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest niewielkie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że cyrkulacja powietrza (aż do najbliższego czwartku) nie jest skierowana ku Europie Środkowej. IMGW nieustannie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń na terytorium Polski - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Facebooku. 

RCB w swoim wpisie cytuje także prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego, geografa i rektora Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Na brak zagrożenia ze strony chmury pyłu wulkanicznego wskazuje pora roku oraz obecna cyrkulacja atmosferyczna - stwierdza prof. Dobrowolski.

Uspokaja także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, której zdaniem "bieżąca sytuacja w związku z wydobywającym się pyłem nie ma wpływu na sytuację lotniczą w Polsce". 

Zobacz wideo "Mam 10 tys. zł oszczędności. Gdzie dziś chronić pieniądze?". Ekspert odpowiada

Erupcja Cumbre Vieja. Kolejni mieszkańcy ewakuowani

Sytuacja związana z erupcją wulkanu Cumbre Vieja jest na bieżąco analizowana przez hiszpańskie władze. W sobotę podjęto decyzję o ewakuacji kolejnych 160 osób z miejscowości Tajuya, Tacande de Abajo i Tacande de Arriba w gminie Los Llanos de Aridane. Odwołano też część lotów z i na wyspę La Palma, ponieważ popiół wulkaniczny znacznie utrudnia transport lotniczy w rejonie - w sobotę zamknięto na kilka godzin lotniska na Teneryfie i La Gomerze. Zgodnie z szacunkami w wyniku erupcji całkowicie lub częściowo uszkodzonych zostało już ok. 400 budynków oraz elementów infrastruktury. 

Popiół dotarł też na inne wyspy należące do archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

Wulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La PalmieWulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie Wulkan Cumbre Vieja na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie/Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

Więcej o: