Niemcy. W Hesji pojawiły się azjatyckie komary tygrysie - "najbardziej śmiercionośne zwierzęta świata"

Azjatyckie komary tygrysie pojawiły się w Hesji w zachodniej części Niemiec, a dokładniej w miejscowościach Florsheim am Main oraz Hirschhorn. To niezwykle niebezpieczne owady, które przenoszą wiele chorób, a zdaniem Billa Gatesa są "najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami świata".

"Czujni obywatele rozpoznali je i odesłali małe owady do odpowiednich władz" - poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden. Czym są komary tygrysie?

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Niemcy. W Hesji pojawiły się azjatyckie komary tygrysie

Niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau" poinformował, że zdaniem Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych, a zwłaszcza zakaźnej choroby dengi. Choroba objawia się m.in. gorączką, bólami głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypką, która przypomina odrę. Zdarza się, że dochodzi również do gorączki krwotocznej, a nawet wstrząsów.

środowisko (zdjęcie ilustracyjne) Podcasty o ekologii - lista audycji poświęconych ochronie środowiska

"W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami, komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa" - tłumaczy niemiecki dziennik.

Niemieckie Ministerstwo Środowiska uspokaja. Będzie monitorować rozprzestrzenianie się komara

Ministerstwo Środowiska uspokaja, przypominając, że te "dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie". Zapowiada również, że rozprzestrzenianie się komara będzie uważnie monitorowane, by móc w porę zapobiec tragedii.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej La Palmie Nie, erupcja na La Palmie nie emituje "potężnych ilości CO2"

We wrześniu azjatyckie komary tygrysie pojawiły się w pobliżu kanału La Manche w północnej Francji. Eksperci obawiają się, że wkrótce mogą pojawić się również w Wielkiej Brytanii - podaje "Mirror".

W 2014 roku Bill Gates pisał na swoim blogu, że "istnieje ponad 2500 gatunków komarów. Występują w każdym regionie świata z wyjątkiem Antarktydy. W szczytowych okresach lęgowych przewyższają liczebnie każde inne zwierzę na Ziemi, z wyjątkiem termitów i mrówek. Były odpowiedzialne za dziesiątki tysięcy zgonów podczas budowy Kanału Panamskiego". Zwrócił uwagę, że komary przenoszą wiele chorób, co czyni je "najniebezpieczniejszymi zwierzętami świata". Powołał się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynikało, że co roku na malarię ginie średnio 600 tysięcy ludzi.

Więcej o: