Finlandia zaszczepi zwierzęta futerkowe. Dostaną szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Fiński Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych (FIFUR) otrzymał od krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności warunkowe pozwolenia na rozpoczęcie szczepień norek - poinformowano w czwartkowym komunikacie organizacji.

Szczepienia będą przeprowadzane docelowo dwiema dawkami i rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Finlandia jako pierwszy kraj w Europie zaszczepi zwierzęta futerkowe. "Wyniki były dobre"

Eksperymentalną szczepionkę FurcoVac przeciwko koronawirusowi (jeszcze nie ma pozwolenia na sprzedaż) opracowywano od jesieni 2020 r. na Uniwersytecie w Helsinkach. - Wyniki testów były dobre - podkreślono.

W magazynach jest około pół miliona dawek preparatów, wystarczających na zaszczepienie wszystkich hodowlanych norek.

NorkiKoronawirus. Dania wstrzymuje ubój norek. W USA fermy na kwarantannie

Finlandia jest jednym z największych producentów skór futerkowych w Europie. W trakcie pandemii, na fermach w tym kraju - w przeciwieństwie do niektórych innych państw, m.in. w Danii - nie wykryto koronawirusa wśród norek. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, monitorowanie i kontrolowanie ferm zwierząt futerkowych pod kątem rozprzestrzeniania się koronawirusa, ma być kontynuowane w Finlandii do marca 2022 r.

Koronawirus wśród norek. Dania wybiła ponad 10 mln tych zwierząt

Norki to jedyne zwierzęta, które zarażają się koronawirusem od ludzi, ale także zarażają ludzi i siebie nawzajem. Norki, a także koty, są bardziej narażone na występowanie objawów infekcji, ale u norek dodatkowo występuje też większe ryzyko śmierci zakażonych zwierząt.

O norkach zakażonych koronawirusem głośno zrobiło się po tym, jak ognisko zakażeń wybuchło na fermie tych zwierząt w Danii. Rząd zdecydował się wtedy na wybicie ponad 10 mln norek. Wówczas infekcję SARS-CoV-2 stwierdzono u ponad 200 osób (w części pracowników tego miejsca). Ponadto u 12 z nich stwierdzono szczep, który zaatakował norki.

Zakażenia na fermach norek zgłosiły do WHO także Hiszpania, Holandia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Włochy, Grecja i Polska.

Będzie rozkwit branży futrzarskiej w Polsce? Chińczycy zapowiadają inwestycje (zdjęcie ilustracyjne)Będzie rozkwit branży futrzarskiej w Polsce? Chińczycy zapowiadają inwestycje

Więcej o: