Hiszpania. Wulkan Cumbre Vieja w fazie największej erupcji. NASA pokazuje zdjęcia satelitarne

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma jest aktywny od 19 września i wciąż nie przestaje wypuszczać kolejnych porcji popiołu i toksycznych gazów. Teraz wszedł w najbardziej eksplozywną fazę. NASA pokazuje zdjęcia satelitarne.
Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

Od chwili wybuchu wulkanu Cumbre Vieja skutki jego aktywności można zobaczyć na lądzie. W ciągu dwóch tygodni lawa zdewastowała ponad 400 hektarów pól uprawnych, drogi i domy w południowo-zachodniej części La Palmy. Według pierwszych analiz tylko 24 godziny erupcji wystarczyły, aby straty dla całej wyspy wyniosły łącznie 400 mln euro.

Atmosferyczne skutki erupcji wydawały się mniej dramatyczne, dopóki Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich nie poinformował o wzroście aktywności wulkanu. Spektroradiometr na satelicie Terra należącym do NASA uchwycił 4 października obraz gęstego pióropuszu popiołu. Według Centrum Doradczego Pyłów Wulkanicznych w Tuluzie tego dnia pióropusz osiągnął wysokość trzech kilometrów, stwarzając zagrożenie dla samolotów w okolicy.

Wulkan Cumbre Vieja. Niezwykły wzór w chmurach

Wyrzucone podczas erupcji duże ilości popiołu i gazów do stratosfery uformowały niezwykły wzór w chmurach. Obraz został uzyskany 1 października przez sondę MODIS na należącym do NASA satelicie Aqua. 

Chmura była produktem wznoszącej się kolumny erupcyjnej. Unosząca się w górę para wodna z innymi gazami, zderzyła się z cieplejszą warstwą powietrza na wysokości około 5,3 kilometra, która przez inwersję temperatury, zapobiegła wznoszeniu się pióropusza. Zamiast tego ten spłaszczył się i rozłożył poziomo.

Wulkan Cumbre Vieja. Zwiększa się aktywność sejsmiczna

Wejście wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista - informuje w regionalnej sieci Televisión Canaria Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING. Zmienił się również wygląd krateru. Od północy odnotowano ponad 30 trzęsień ziemi - najsilniejsze wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera. Specjalista sejsmografii stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, jak długo może trwać erupcja. Należy przeanalizować więcej danych.

Więcej o: