Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Naukowcy ostrzegają. "Internetowa apokalipsa"

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna ostrzega przed zbliżającą się burzą słoneczną, która uderzy w Ziemię w nadchodzącą noc. Zdaniem naukowców, burze tego typu zdarzają się raz na 100 lat i mogą wywołać "internetową apokalipsę".
Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podniosła alarm z powodu burzy słonecznej. Jej siłę oszacowano na G2 w pięciostopniowej skali. Strumień materii wyrzucony przez Słońce uderzy w Ziemię w nocy z poniedziałku na wtorek.

Burza słoneczna. Możliwe zorze polarne

Jak informuje na swojej stronie NOAA, infrastruktura energetyczna oraz satelity obecne na orbicie okołoziemskiej mogą doświadczyć problemów. Kolejnym efektem zbliżającej się burzy słonecznej będą zorze polarne, które mogą wystąpić na półkuli północnej. Sky News, powołując się na Met Office, narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii podaje, że w nadchodzącą noc zorze polarne mogą zobaczyć mieszkańcy Szkocji.

Naukowcy ostrzegają. Burza słoneczna może wywołać "internetową apokalipsę"

Naukowcy w jednym ze swoich badań ostrzegli, że takie burze słoneczne zdarzają się raz na około 100 lat i mogą pogrążyć świat w "internetowej apokalipsie" - podaje dziennik "The Independent". Dlaczego? Jak pisaliśmy na Next.gazeta.pl, wystarczająco silne burze są w stanie zakłócić działanie sprzętu elektronicznego, a nawet zupełnie go zniszczyć. Poza tym mogą wpłynąć negatywnie na komunikację radiową, zakłócić odbiór radia i telewizji, lub systemów satelitarnych (np. GPS, Galileo). W skrajnych przypadkach burze magnetyczne mogą znacząco zwiększyć napięcie w liniach przesyłowych energii elektrycznej, niszcząc transformatory i pozbawiając miliony ludzi dostępu do prądu.

Największa odnotowana burza magnetyczne miała miejsce we wrześniu 1859 roku. Do Ziemi dotarł (po zaledwie 18 godzinach) koronalny wyrzut masy słonecznej powodując ogromne zmiany pola magnetycznego Ziemi.

Jednym z negatywnych skutków był nagły skok napięcia elektrycznego w liniach telegraficznych w Ameryce i Europie uniemożliwiający łączność i powodujący m.in. zapalenie papieru w telegrafach. Burza była tak silna, że niezwykle jasne zorze polarne można było obserwować nie tylko na biegunach, ale nawet na szerokościach geograficznych Meksyku i Hawajów. Uważa się, że dziś podobnie silne zjawisko mogłoby spowodować globalną katastrofę.

Więcej o: